Ülkemizde Pictacia vera anacı olarak yetiştirilen uzun ve Siirt Antepfıstığı çeşidi yozlarının tuzluluğa dayanıklılığı üzerine bir araştırma
A study on salinity resistance of tall and Siirt Pistachio varieties grown as Pictacia vera rootstock in our country
  1. Tez No: 765948
  2. Yazar: FERHAT İLÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET AÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Antepfıstığı, bölgemizin en önemli meyve türlerinden birisi olup, kurak ve yarı kurak alanlar için önemli bir potansiyele sahiptir. Antepfıstığı ağaçlarının tuzluluğa toleranslı olduğu bilinmektedir. Antepfıstığı diğer bitkiler için çok tuzlu olan alanlarda yetişebilmektedir. Antepfıstığında tuz, büyüme, fotosentez ve yaprakların morfolojik değişimleri üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. GAP projesiyle birlikte bölgemizde sulama başlamış ve aşağı Harran Ovasındaki topraklarda tuzluluk görülmeye başlanmıştır. Antepfıstığı tuza dayanıklı bitkiler arasında yer almaktadır. Bu nedenle tuzlanan alanlarda antepfıstığı yetiştiriciliğinin yapılabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, ülkemizde Pistacia vera anacı olarak yetiştirilen Uzun ve Siirt çeşitlerine ait antepfıstığı yozlarının tuzluluğa dayanıklılığını belirlemektir. Bu amaçla bitkilerin vegetatif özellikleri ve fizyolojik özellikleri tez çalışmasında belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Pistachio is an important fruit species of our region, and it has a potential for arid and semi-arid areas. It is known that, pistachio trees are tolerant to salinity. Pistachio trees can grown in the high saline soils which are not suitable for growing of other plant species. The salinity has negative effects on growth, photosynthesis and morphological changes of the leaves. Irrigation has been started with GAP Project, and salinity has been appeared in the lower part of Harran Plain. Pistachio trees have been take part among the saline resistant plants. Therefore, it is thought that, pistachio may produced at the saline areas. Aim of this study is determination of salt resistance of Uzun and Siirt pistachio seedlings using as Pistacia vera rootstocks in our country. For this purpose, vegetative features and physical properties of seedlings will be determined in the study.