Kondromalazi patella tanılı olgularda kuadriseps güçlendirici izometrik ve izotonik egzersizlerin ağrı, yaşam kalitesi ve fonksiyonel kapasite üzerine üstünlüklerinin karşılaştırılması
Comparison of the superiority of isometric and isotonic strengthening exercises for quadriceps with respect to pain, quality of life, and functional capacity of patients with chondromalacia patellae
- Tez No: 765947
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE YILDIRIM GÜZELANT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Kondromalazi Patella tanılı hastalarda kuadriseps güçlendirici izometrik ve izotonik egzersiz modalitelerinin ağrı, yaşam kalitesi ve fonksiyonel kapasite üzerine olan üstünlüklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntemler: Prospektif olan çalışmamıza 20-50 yaş arası Kondromalazi Patella tanısı almış hastalar ve sağlıklı gönüllüler kabul edildi. Bu hasta ve kontrol gruplarından onamların alınmasını takiben sosyodemografik anket soruları soruldu. Hastalar tarafından Lysholm fonksiyonel kapasite testi ve SF-36 yaşam kalitesi testi doldurularak VAS değerleri, 6 m yürüme testi,uyluk çevresi veQ açısı değerlendirildi. Hastaların bir bölümüne kuadriseps güçlendirici izometrik egzersizler diğer bölümüne izotonik egzersizler ve kontrol grubunaysa eklem hareket açıklığı egzersizleri verildi. Elde edilen veriler her ankete özgü ölçme kriterlerine uygun olarak değerlendirildi. Tanımlayıcı istatistikler ve istatistiksel analizler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to compare superiority of quadriceps-strengthening isometric and isotonic exercises upon pain, quality of life and functional capacities of chondromalacia patellae patients. Material and methods: This prospective study included 20-50 years-old chondromalacia patellae patients and healthy controls. Sociodemographic questionnaire was made after obtaining written consent. Patients completed Lysholm functional capacity and SF-36 life quality test and were evaluated for VAS values, 6 m walking-test, femur circumference and Q angle. Patients group did either isometric or isotonic exercises and control group did joint range of motion exercises. Data was evaluated according to measurement criterion of each questionnaire. Statistical analysis were done.