Üniversite hastanesindeki asistan hekimlerin ağız diş sağlığı konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge, attitude and behaviours of residents on oral and dental health in A university hospital
  1. Tez No: 765949
  2. Yazar: DAMLANUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER SEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ağız-diş sağlığı genel sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır. Bu sebeple tıp hekimlerin bu konuda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu çalışmada Trakya Üniversitesi'nde uzmanlık eğitimi almakta olan asistan hekimlerin ağız-diş sağlığı konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmamız 4 Ekim 2021-3 Aralık 2021 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi'nde uzmanlık eğitimini almakta olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 240 asistan hekime yüzyüze görüşme tekniği kullanılarak uygulanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlanan çalışmada veriler araştırmacılar tarafından literatür taranarak hazırlanan toplam 60 sorudan oluşan anket formu aracılığıyla toplandı. Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 27,5±3,22 idi. Katılımcıların %54'ü kadın ve %40,4'ü evli idi. Katılımcıları cinsiyetleri, yaşları, medeni halleri, çocuk sahibi olmaları ve çalışma yılları ile bilgi sorularına verdikleri doğru yanıtların ortalaması karşılaştırıldı. Buna göre yaş, çalışma yılı ve cinsiyet ile bilgi sorularına verilen doğru yanıt oranı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadı. Evli ve çocuk sahibi olan katılımcıların bekar ve çocuk sahibi olmayanlara göre bilgi sorularına daha yüksek oranda anlamlı yanıt verdikleri görüldü ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı. Katılımcıların uzmanlık eğitimi aldıkları anabilim dalı ile bilgi sorularına verilen yanıtlar arasında anlamlı fark bulunmadı. Katılımcıların %92,9'u tıp fakültesinde aldıkları ağız-diş sağlığı eğitiminin yeterli olmadığı görüşündeydi. Ağız-diş sağılığı konusunda katılımcıların %52,9'u bilgi düzeyinin ortalama olduğunu düşünüyordu. Bilgi sorularına verilen dğru cevaplar ile ağız-diş sağlığı konusundaki bilgi düzeyini yeterli bulma durumu karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Çalışmamıza katılan asistan hekimlerin ağız-diş sağlığı konusunda eksiklikleri olduğu görüldü. Mezuniyet öncesi tıp fakültesi müfredatlarında ağız-diş sağlığı konusuna verilen önemin arttırılmasının bu konudaki eksikleri gidermeye yardımcı olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Oral health is an integral part of general health. For this reason, medical doctors should have knowledge about this issue. In this study, it was aimed to evaluate the knowledge, attitudes and behaviors of resident who are receiving specialty training at Trakya University on oral and dental health. Our study was conducted between October 4, 2021 and December 3, 2021 by using face-to-face interview technique with 240 residents who were receiving specialty training at Trakya University and who agreed to participate in the study. In the descriptive and cross-sectional study, data were collected through a questionnaire form consisting of a total of 60 questions prepared by the researchers by reviewing the literature. The mean age of the participants was 27.5 ± 3.22 years. 54% of the participants were female and 40.4% were married. Participants' gender, age, marital status, having children and years of employment were compared with the mean of their correct answers to the information questions. Accordingly, no statistically significant relationship was found between age, years of employment and gender and the rate of correct responses to information questions. It was observed that participants who were married and had children gave higher rates of correct answers to the knowledge questions than those who were single and did not have children, and this difference was statistically significant. There was no significant difference between the department of specialty training of the participants and the answers given to the knowledge questions. 92.9% of the participants were of the opinion that the oral and dental health education they received in medical school was not sufficient. In terms of oral and dental health, 52.9% of the participants thought that their level of knowledge was average. There was no statistically significant difference between the correct answers to the knowledge questions and the level of knowledge about oral and dental health. It was observed that the resident physicians who participated in our study had deficiencies in oral and dental health. We believe that increasing the importance given to oral and dental health in pre-graduation medical school curricula will help to overcome these deficiencies.