AQP1, AQP9, AQP11, Kalponin 2, AGE, RAGE, HMGB1 ve kalprotektinin komplike gebeliği olan kadınlarda amniyon, koryon ve plasenta dokularındaki analizi
Analysis of AQP1, AQP9, AQP11, Calponin 2, AGE, RAGE, HMGB1 AND calprotectin in amnion, chorion and placenta tissues in women wi̇th complicated pregnancy
- Tez No: 765964
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Bu çalışmanın genel araştırma konusu kadın üreme sağlığını iyileştirmeye yönelik“hamile kadın sağlığını geliştirme”olarak belirlenmiştir. Komplike gebelikler hem anne hem bebek için artan risk demektir. Bu kapsamda yaptığımız çalışmada, komplike olan gebeliklerde plasenta, amniyon ve koryon doku örneklerinde AQP1, AQ9, AQP11, kalponin 2, AGE, RAGE, HMGB1 ve kalprotektinin analizi ile gebelikte gelişen olayların patogenezinin anlaşılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastenesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine Mart 2022-Ağustos 2022 tarihleri arasında başvuran ve sezaryen ile doğum yapan term gebeliği olan, 18-40 yaş arasındaki hastalar aydınlatılmış onam ile bilgilendirilerek kabul etmeleri durumunda dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, boy, kilo, VKI (Vücut Kitle İndeksi) gravide, parite, vajinal ve sezaryen doğum sayıları, mevcut kronik hastalıkları, kullandıkları ilaçlar gibi veriler kaydedildi. Hastalar komplike gebeliğe sahip hastalar ve normal gebeliği olan hastalar olarak 2 gruba ayrıldı. Doğum sonrası sezaryen esnasında alınan plasenta, amniyon ve koryon biyopsisi uygun koşullarda saklanarak dokularda biyokimyasal incelemeler yapıldı. Elde edilen sonuçlar gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma grupları arasında sosyodemografik özellikler, gebelik sayısı, doğum sayısı, vücut kitle indeksi, sigara kullanımı, etnik köken, obstetrik öykü, kullanılan ilaçlar ve doğum ağırlığı açısından anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Komplike gebelik grubunun ortanca yaşı normal gebelik grubununkine göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p0,05); ve CNN2, AGE ve RAGE ifadelenmeleri komplike gebeliklerde düşük bulunmasına rağmen elde edilen farklar anlamlılığa ulaşmadı (p>0,05). Komplike gebeliklerde plasenta, amniyon ve koryon dokularında HMGB1 değeri normal gebeliklere göre anlamlı olarak düşük bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The general research subject of this study was determined as“improving pregnant women's health”to improve women's reproductive health. Complicated pregnancies mean increased risk for both mother and baby. In this context, we aimed to understand the pathogenesis of pregnancy events by analyzing AQP1, AQ9, AQP11, calponin 2, AGE, RAGE, HMGB1 and calprotectin in placenta, amnion and chorion tissue samples in complicated pregnancies. Materials and Methods: In this prospective study, patients aged between 18 and 40 years with term pregnancy, who applied to the Health Sciences University Haseki Training and Research Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic between March 2022 and August 2022 and delivered by cesarean section, were included in the case of informed consent and consent. Data such as age, gender, height, weight, BMI (Body Mass Index) gravida, parity, number of vaginal and cesarean deliveries, current chronic diseases, and medications of the patients were recorded. The patients were divided into 2 groups as patients with complicated pregnancy and patients with normal pregnancy. Placenta, amnion and chorion biopsies taken during postpartum cesarean section were stored under appropriate conditions and biochemical analyzes were performed on the tissues. Obtained results were compared between groups. Results: There was no significant difference between the study groups in terms of sociodemographic characteristics, number of pregnancies, number of births, body mass index, smoking, ethnic origin, obstetric history, drugs used and birth weight (p>0.05). The median age of the complicated pregnancy group was found to be significantly higher than that of the normal pregnancy group (p0.05); and CNN2, AGE and RAGE expressions were found to be low in complicated pregnancies, but the differences did not reach significance (p>0.05). In complicated pregnancies, HMGB1 value was found to be significantly lower in placenta, amnion and chorion tissues compared to normal pregnancies (p0.05).