A comparative investigation of English preparatory school students' and instructors' perceptions of using e-portfolio as an alternative assessment tool at university
İngilizce öğretmenlerinin ve üniversite hazırlık öğrencilerinin e-portfolyoyu alternatif bir değerlendirme yöntemi olarak kullanmaya yönelik algılarının karşılaştırmalı incelemesi
  1. Tez No: 740366
  2. Yazar: BURCU PİRİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE GENÇ YÖNTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu nitel çalışma, bir üniversitedeki İngilizce hazırlık programının yazma dersinde kullanılan elektronik portfolyo (e-portfolyo ya da EP) değerlendirmesine ilişkin öğrenci ve öğretmenlerin algılarını araştırmak ve karşılaştırmak için yapılmıştır. Araştırmanın katılımcıları, İstanbul, Türkiye'de bulunan özel bir üniversitede farklı bölümlere kayıtlı olan 30 yabancı dil olarak İngilizce öğrencisi ve 31 İngilizce öğretmenidir. Nitel veriler, her iki katılımcı grubuyla açık uçlu anketler ve grup olarak derinlemesine görüşme yoluyla toplanmıştır. Verilerin tema analizi, hazırlık programında verilen yazma dersinde öğretmen ve öğrencilerin çoğunun e-portfolyoyu etkili ve faydalı bir değerlendirme aracı olarak kabul ettiğini ortaya koymuştur. Ayrıca öğrenciler, e-portfolyonun dil becerileri, özellikle de yazma becerileri üzerinde cümle kurma, metin organizasyonu, kelime ve dilbilgisi kullanımı açısından önemli bir etkisi olduğunu bildirmiştir. Bununla birlikte, e-portfolyo uygulanmasıyla ilgili birkaç prosedürel sorundan da bahsedilmiştir. Öğrencilerin ve öğretmenlerin yanıtları karşılaştırıldığında, e-portfolyo değerlendirmesini algılama biçimleri, etkinliği, faydaları ve sınırlılıkları açısından farklılıklardan çok benzerlikler olduğu ortaya konmuştur. Sadece öğrencilerden değil öğretmenlerden de alınan yanıtlar ışığında, öğrencilerin dil öğrenme süreçlerinde e-portfolyo uygulamasından alacakları faydayı arttırmak için bu yabancı dil hazırlık programının yazma derslerinde kullanabileceği bir e-portfolyo uygulama modeli de önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This qualitative study was conducted to explore and compare the perceptions of tertiary-level students and teachers on the implementation of the electronic portfolio (e-portfolio or EP) assessment within the writing course of an English language preparatory program. The participants of the study were 30 English as a foreign language (EFL) students from different departments and 31 EFL teachers at a private university in İstanbul, Turkey. Qualitative data were gathered through open-ended questionnaires and in-depth focus group interviews with both participant groups. Thematic analyses of the data revealed that most of the teachers and students accepted EP development as a beneficial assessment and learning tool in the writing course offered in the English preparatory program. Moreover, students reported that EP had a positive effect on their language skills, especially writing skill in terms of sentence formation, appropriate use of punctuation, organization, vocabulary, and grammar. Despite reporting many benefits, they also mentioned several procedural problems related to the implementation of EP. When the responses of the students and teachers were compared, it was clear that there were more similarities than differences in the way they perceive EP assessment, its effectiveness, benefits and limitations. In light of the responses received not only from the students but also from the teachers of the English language preparatory program, an EP implementation model that can be used in the writing lessons has been proposed in order to increase the benefit that students will receive from this assessment in their language learning processes.