Karşılaştırmalı kesikli biyoreaktörde optimum sıcaklığın doğrusal olmayan model öngörmeli kontrolu
- Tez No: 76600
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALPBAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu çalışmada, havalı koşullarda S.cerevisiae çoğaltılan biyoreaktörün çoğalma ortamı sıcaklığı optimum değerinde kontrol edilmiştir. Çalışmanın ilk safhasında, maksimum mikroorganizma derişimine ulaşmak üzere işletim paremetrelerinin optimum değerleri aktif deneyleme yöntemi ile belirlenmiştir. Maksimum mikroorganizma derişimine T=32 °C, pH=5, 30 g/L başlangıç substrat değerlerinde ulaşılmıştır. Monod çoğalma kinetiği incelenmiş ve çoğalma hızı eşitliğindeki sabitler Lineweaver-Burk doğrusallaştırmasıyla bulunmuştur. Biyoreaktör dinamiği incelenmiş ve sistem tanımlama yöntemi ile biyorektörü en iyi tanımlayan kesikli zaman yapısında doğrusal ve doğrusal olmayan girdi-çıktı modelleri elde edilmiştir. Sisteme girdi sinyali olarak basamak etki, kare sinyal ve PRBS sinyal verilmiş, çıktı değerleri elde edilerek önerilen doğrusal ve doğrusal olmayan parametrik modellerin parametreleri Yinelemeli En Küçük Kareler Yöntemi ve Genişletilmiş En Küçük Kareler Yöntemi ile belirlenmiştir. Elde edilen modelller Matlab Matematik ve Grafik Programlama dilinde yazılan Genelleştirilmiş Öngörmeli Kontrol (GPC) ve Doğrusal Olmayan GPC programlarına verilerek teorik biyoreaktör kontrolü doğrusal ve doğrusal olmayan modeller kullanılarak gerçekleştirilmiştir. GPC'nin algoritmasında yer alan paremetrelerin en uygun değerleri belirlenerek deneysel olarak biyoreaktör sıcaklığının Doğrusal Olmayan Genelleştirilmiş Öngörmeli Yöntem ile kontrolü gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the growth medium temperature of the bioreactor in which S.cerevisiae growth at aerobic condition was controlled at optimum value. At first step of the work, in order to reach the maximum microorganism concentration, optimal values of the operating parameters were determined. Maximum microorganism concentration was reached at T=32 °C, and 30 g/L initial subsrate concentration. Monod growth kinetic were investigated and Monod's constants were determined by Lineweaver -Burk linearization. At the beginning of the control study, bioreactor dinamic were investigated and linear and nonlinear bioreactor models were determined by system identification procedure. Step input, square wave and PRBS signal were used as input signal and output was measured. Parameters of linear and nonlinear models were determined by using Recursive Least Square (RLS) and extended Least Square (ELS) methods. The more suitable values of the GPC controller parameters were determined. The growth medium temperature was controlled by means of a computer which was connected on-line with the system. Nonlinear GPC method was used in order to control of bioreactor optimum temperature.