Genelleştirilmiş ısı denkleminin çözümlerinin bazı özellikleri
Some properties of solutions of generalized heat equation
  1. Tez No: 76599
  2. Yazar: ALİ OLGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ALTIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ısı denkleminin temel çözümleri, Brill teoremi, bazı indirgeme bağıntıları ve Almansi açılımına benzer bir açılım verilmiştir. İkinci, üçüncü ve dördüncü bölümler çalışmanın orijinal kısımlarını teşkil etmektedir. İkinci bölümde ısı denkleminin bazı genelleştirilmiş formları, bu formlardaki denklemlerin çözümleri ve çözümlerinin özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ısı denkleminden genelleştirilen ve genişletilen ultraparabolik tipten bazı kısmi türevli denklemlerin çözümleri ve özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde parabolik operatörlü yüksek basamaktan denklemlerin bazı özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapter. In the first chapter, the fundamental solutions of heat equations, Brill's theorem, some reduction relations and an extension similar to Almansi's expansion are given. The second, third and fourth chapters include our original work. In the second chapter, some expended forms of the heat equation and solutions of these equations with their properties are investigated. The third chapter is devoted to the investigation of the solutions and properties of the solutions of some ultraparabolic type partial differential equations expended and generalized form the heat equation. Finally, in the fourth chapter, some properties of higher order equations with parabolic operator are studied.