Al-Durar Al-Bahiya Al-Samarqandiyah'ın açıklaması yazar Muhammed bin Muhammed Al-Hadin-Al-Şaafii tarafından (Araştırma ve soruşturma)
الدرر البهية شرح السمرقندية. المؤلف محمد بن محمد الحَدِّيني الشافعي(1288هـ)(دراسة وتحقيق)
  1. Tez No: 766009
  2. Yazar: BADR RAHI ZEMAM ALJATHELAH
  3. Danışmanlar: DR. LAİTH MOTEİ YAHİA ALAZAB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
On üçüncü yüz yılın önde gelenlerinden olan Mohammed Al-Damanhori'nin (1288 Hicri) Belagat sanatında Semerkandi risalesinden önemli bir parafı ele almıştır, yazarın bilimsel seviyesini ve bilimsel konunun sunumunu ortaya çıkarmıştır, araştırma iktibas ve belgeleme ile yetinmemiştir, büyük belagatları içermiştir, risaleyi açıklayan önceki alimlerin tefsirlerine itirazlar içermektedir. Bu çalışma, yazarın ve tefsir edenin hayatını kapsamlı bir incelemesine dayanmaktadır, aynı zamanda kitabı tanıtmaya ve yazara atfettiğini kanıtlamaya dayanmaktadır. Çalışmanın girişinde konunun sebepleri ve önemi, eski çalışmaların zorluğu yer almıştır, Çalışma, Al-Semerkandi'nin kişisel ve bilimsel hayatını ve yaşadığı dönemi de kapsamaktadır. İkinci araştırma ise Al-Hadeni'nin kişisel ve bilimsel hayatını ve yaşadığı dönemi de kapsamaktadır. Üçüncü araştırma ise el yazısını tarif eder, yazara ait olduğundan bahis edilir. İkinci bölümde ise tasdikli metne nüshanın başından sonuna kadar yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
A study of Mmohmed Al-Damanhori (1288 Hijri), one of the leading scholars of the thirteenth century, and which has an important place in the art of eloquence from the treatise of Samarkand, was discussed. The scientific level of the author and the presentation of the scientific subject were revealed. This current research has not contented itself with citation and documentation. It also included great rhetoric. Contains objections to the interpretations of previous scholars explaining the pamphlet. This work is based on a comprehensive examination of the life of the author and interpreter. It is also based on promoting the book and proving attribution to the author.