الدُّرر المنظومةُ منَ النُّكت والإشارات المفهومة للإمام شِهاب الدِّين أحمد بن مُحمَّد الخزرجيّ، ت 875ه) دراسة وتحقيقاً
Şihâbuddin Ahmed b. Muhammed el-Hazrecî'nin 'Ed-Dürerü'l-menzume mine'n-nüketi ve'l-iş r ti'l-mefhûme' isimli mahtutun tahkik ve değerlendirmesi
- Tez No: 786820
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAİBA FARHAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Harîrî'nin (ö. 516/1122) Arap edebiyatında makâme türünde telif ettiği eseri el-Maḳâmâtü'l-Ḥarîriyye fesahat ve belagatin en parlak örneklerinden biri kabul edilmektedir. Söz konusu eserde Arap dilinin bütün incelikleri, anlatım gücü, edebi sanatları ve kelime oyunları seçili bir üslupla ortaya konduğundan dolayı üzerine irili ufaklı birçok şerh yapılmıştır. Bu şerhlerden biri de Ahmed el-Hazrecî'nin“ed-Dürerü'l-Menzume Mine'n-Nüketi ve'l-İşârâti'l-Mefhûme”isimli eseridir. Haddizatında bu eser, Ebü'l-Hayr Selemete el-Enbârî'nin“en-Nüket ve'l-İşârât fî şerhi'l-Maḳâmât”isimli eserinin muhtasarı ve manzumudur. Yani Harîrî, söz konusu eserini bu eserden ihtisar etmiş ve elde ettiği metni nazım olarak yeniden şekillendirmiştir. Ancak bu pek kıymetli eser, hak ettiği ilgiyi ilmi çevrelerden görememiş ve şimdiye kadar tozlu raflarda mahtut olarak muhafaza edilmekteydi. Biz, bu eksikliği gidermek için tez konumuzu bu kitabı tahkik etmeye ve onu birkaç açıdan değerlendirmeye hasrettik. Eserde, Arap dili ve edebiyatının oluşum safhaları ve makâme türüne âlimlerin teveccühü gibi hususlar gayet açık ve akıcı bir dille işlenen önemli konulardan bazılarıdır.
Özet (Çeviri)
The Hariri shrines have received great Since its inception, hospitality, and have received more attention and importance than a book in Arabic literature has received. Studies and explanations increased, and the explanations varied according to the styles of the commentators. Some of them explained it in a literary way, and some of them explained it linguistically, and some of them explained it in detail, and some of them summarized it, and some of them summarized it, and some organized it. Shihab al-Din Ahmad bin Muhammad al-Khazraji al-Hijazi (d. 875 AH) in his book: (Al-Durar al-Mantumah min al-Nukat wa al-Mufhumah al-Mufhumah), where he summarized the explanation of Abi al-Khair Salama al-Anbari, then he composed the (jokes and allusions) mentioned by Abu al-Khair Salama al-Anbari (d. 590 AH) in his book: ( Jokes and signs in explaining the Maqamat) and he presented this explanation in a funny way on various poetic seas.