Sınıf öğretmenlerinin eğitim bilişim ağına (EBA) yönelik tutumları ile eğitim teknolojilerini kullanım düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the attitudes of primary school teachers towards educational informatics network (EIN) and their level of educational technologies use
- Tez No: 766019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN ARSLAN CANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada sınıf öğretmenlerinin EBA'ya yönelik tutumları ile eğitim teknolojilerini kullanım düzeylerinin belirlenmesi ve aralarındaki ilişki durumunun incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Van ilinin Edremit, Erciş, İpekyolu ve Tuşba ilçelerindeki ilkokullarda görev yapan 402 sınıf öğretmeniyle gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Eğitim Bilişim Ağı Tutum Ölçeği ve Öğretmenlerin Eğitim Teknoloji Yeterliliklerini Belirleme Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan verilere normallik analizi için Kolmogorov-Smirnov testi uygulanmış, verilerin çarpıklık ve basıklık değerleri incelenmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, t testi, tek yönlü varyans analizi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Öğretmenlerin EBA'ya yönelik tutumları ile eğitim teknolojilerini kullanım düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesinde ise Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda sınıf öğretmenlerinin EBA'ya yönelik orta düzeyde olumlu tutuma sahip olduğu, eğitimde teknoloji kullanım düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Araştırma, sınıf öğretmenlerinin EBA'ya yönelik tutum düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre (yaş, görev yaptıkları yerleşim birimi, eğitim durumları, mesleki kıdem ve teknoloji içerikli eğitim alma durumları) anlamlı farklılık göstermediğini ortaya koymuştur. Buna karşın sınıf öğretmenlerinin eğitim teknolojilerini kullanım düzeyleri, aynı değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermektedir. Sınıf öğretmenlerinin EBA tutum düzeyleri ile eğitim teknolojilerini kullanma düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ve çok zayıf düzeyde pozitif bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the attitudes of primary school teachers towards EIN and their level of use of educational technologies and to examine the relationship between them. Relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The research was carried out with 402 primary school teachers working in primary schools in Edremit, Erciş, İpekyolu and Tuşba districts of Van province in the 2021-2022 academic year. The Education Information Network Attitude Scale and the Level of Teachers' Educational Technology Usage Scale were used as data collection tools. Kolmogorov-Smirnov test was applied to the collected data for normality analysis, and the skewness and kurtosis values of the data were examined. Descriptive statistics, independent sample t test, one-way analysis, Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis H test were used in data analysis. Pearson correlation analysis was used to examine the relationship between teachers' attitudes towards EIN and their level of use of educational technologies. As a result of the research, it was determined that the primary school teachers had a moderately positive attitude towards EIN and their level of technology use in education was high. The research revealed that primary school teachers' attitude levels towards EIN did not differ significantly according to various variables (age, place of employment, educational status, professional seniority and technology-based education). On the other hand, the level of primary school teachers' use of educational technologies differs significantly according to the same variables. A statistically significant and very weak positive correlation was found between the EIN attitude levels of primary school teachers and their level of using educational technologies.