The poetics of the oppressed: Imagining labor in american poetry
Ezilenlerin poetikası: Amerikan şiirinde emeği tahayyül etmek
- Tez No: 766051
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA TEZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez Amerikan şiirinde emeğin tahayyülünü işçi sınıfı bilincini ve kültürünü oluşturan tarihsel koşullara odaklanarak inceler. Ezilenlerin poetikasının Marksist okuması, politik bir bilinçle şekillenen ve estetik algılarına yansıyan gündelik hayat pratiklerini tartışma konusu yapar. İşçi sınıfı burjuvazi tarafından domine edilen estetik ve şiir alanında söz söyleme hakkını arayarak sınıf mücadelesinin alanını genişletir. Bu tezde kullanılan analiz için praksis teorisi önemli bir yere sahiptir. Bu tezin amacı işçi sınıfı kültürü ve gündelik hayat pratiklerinin zamansal ve mekânsal boyutlarını odağına alarak işçi sınıfı şiirinin politik praksis olanaklarını incelemektir. Tez boyunca ana odak edebiyat ve kültür alanında yok sayılan işçi sınıfının sesi olmaya çalışan şairlerin bir politik praksis olarak kullandıkları devrimci poetik stratejiler olacaktır. Bu tez, Marksist teoriyi kullanarak, kapitalist üretim tarzında hayatın şeyleştirilmesine meydan okuyan üç şairin şiirsel stratejilerinin ayrıntılı bir analizini sunar. Lola Ridge, Philip Levine ve Muriel Rukeyser'in işçi sınıfı şiiri, görmezden gelinen işçi sınıfı edebiyatının mirasına sahip çıkmak için kullandıkları stratejileri anlamak için tez boyunca praksis teorisi kapsamında tartışılmaktadır
Özet (Çeviri)
This dissertation analyzes the imaginings of labor in American poetry by focusing on historical conditions that shape working-class consciousness and culture. A Marxist reading of poetics of labor provides a space for the discussion that everyday practices of the working class are shaped by a political awareness, which is reflected in their perceptions of aesthetics. The working class, by seizing aesthetics and poetry in the field of literature dominated by the bourgeoisie, expanded their struggle against the rival class. For the analysis used in this dissertation, the theory of praxis has a central role. The aim of this dissertation is to investigate the political praxis potential of working-class poetry by focusing on the temporal and spatial dimensions of that culture and everyday life. Throughout the thesis, the main focus will be on revolutionary poetic strategies as a form of political praxis created by poets who are trying to be the voice of working class which is neglected by the literary and cultural hegemony. By using the Marxist theory, this dissertation gives a detailed analysis of three poets' poetic strategies that challenges the reification of the life in the capitalist mode of production. The working-class poetry of Lola Ridge, Philip Levine and Muriel Rukeyser is discussed with a scope of theory of praxis throughout the thesis to identify the strategies they used in order to bring the legacy of neglected working class literature.