Dönüşümcü liderlik, örgüt kültürü tipleri ve örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Bir alan araştırması
Examining the relations between transformational leadership, types of organizational culture and organizational identification: A field research
  1. Tez No: 766054
  2. Yazar: EMRE KARAYALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRKAN ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dönüşümcü liderlik değişimlere ayak uydurabilen bir liderlik şeklidir. Örgüt kültürü ise örgütün gelişmesi ve başarılı olmasında önemli bir etkendir. Örgütlerdeki örgüt kültürü yapılanması ve liderlik algısı ise, örgütsel özdeşleşme unsurunun en önemli belirleyicileridir. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi akademik ve idari personelinin dönüşümcü liderlik algısı, örgüt kültürü algısı ile örgütsel özdeşleşme düzeyinin oranının belirlenmesi ve demografik değişkenleri de ilave ederek bununla ilgili bir model oluşturulmasıdır. Bu kapsamda değişkenler arasındaki ilişkilerin ve etkilerin belirlenmesine çalışılacaktır. Bu amacı gerçekleştirmek üzere 401 personele anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde korelasyon ve regresyon analizi, t testi, anova analizi ve diğer tanımlayıcı istatistiksel analizlerden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında dönüşümcü liderlik ile örgüt kültürü arasında anlamlı, örgüt kültürü ile örgütsel özdeşleşme arasında anlamlı, dönüşümcü liderlikle örgütsel özdeşleşme arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Bununla birlikte dönüşümcü liderliğin örgüt kültürünü ve özdeşleşmeyi etkilediği, örgüt kültürünün özdeşleşme üzerinde anlamlı etkilerinin olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca katılımcıların demografik özelliklerine göre algılarının birtakım farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Transformational leadership is a form of leadership adapting to changes. Organizational culture is an important factor in the development and success of the organization. Organizational culture structuring and leadership perception in organizations are the most important determinants of organizational identification. In this context, this study aims to determine the ratio of the transformational leadership perception, organizational culture perception, and organizational identification level of the academic and administrative staff of Erzincan Binali Yıldırım University and to create a model related to this by adding demographic variables. In this context, it will be tried to determine the relationships and effects between the variables. To achieve this aim, a survey was conducted with 401 personnel. Correlation and regression analysis, t-test, ANOVA analysis, and other descriptive statistical analyses were used to analyze the data obtained. When the results of the research are examined, it is seen that there is a significant relationship between transformational leadership and organizational culture, organizational culture and organizational identification, transformational leadership and organizational identification. However, it has been revealed that transformational leadership affects organizational culture and identification, and organizational culture has significant effects on identification. In addition, it was determined that the perceptions of the participants showed some differences according to their demographic characteristics.