Tra1 bölgesindeki organize sanayi-imalat işletmelerinin iç kontrol sistemlerinin coso modeli çerçevesinde incelenmesi
Investigation of internal control systems of organized industrial-manufacturing enterprises in the tra1 region within the framework of the coso model
- Tez No: 766056
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Gelişen ve değişen dünya, işletmelerde işlem sayılarını arttırmakta ve işletmelerde karmaşıklık hakim olmaktadır. Son zamanlarda meydana gelen muhasebe skandalları ve usulsüzlükler de işletmelerde güvensiz bir ortam yaratmıştır. Bu ortamda işletme yönetiminin doğru ve güvenilir bilgiye ulaşması zor olmaktadır. Tüm bu olumsuz durumlar işletmelerde iç kontrol sistemine olan ihtiyacı arttırmıştır. İç kontrol işletmelerde varlıkların korunmasını, faaliyetlerin etkin ve verimli olmasını, yasal düzenlemelere ve işletme politikalarına uygun olarak faaliyetlerin yürütülmesini, hile ve hatanın önlenmesini, doğru ve güvenilir bilgiye zamanında ulaşılmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada amaç TRA1 bölgesindeki organize sanayi-imalat işletmelerinin iç kontrol sistemlerinin COSO Modeli çerçevesinde incelemektir. Bu amaç doğrultusunda veri elde etmek için TRA1 Bölgesi organize sanayi imalat işletmelerine anket formu uygulanmıştır. Anket formunun uygulandığı tarihte TRA1 bölgesi organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren 157 imalat işletmesi bulunmaktadır. Bu işletmelerin 121'inden geri dönüş alınmıştır. Bu %77'lik bir geri dönüş oranına tekabül etmektedir. TRA1 Bölgesinde bulunan organize sanayi imalat işletmelerine uygulanan ankette beş iç kontrol bileşeni ile işletmenin faaliyette bulunduğu süre, personel sayısı, hukuki yapısı, sektör ve il arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı ortaya konmuştur. Araştırma sonucunda işletmelerin faaliyette bulunduğu süre, personel sayısı, hukuki yapısı, sektör ile iç kontrol bileşenleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Yalnızca işletmenin faaliyette bulunduğu il ile iç kontrol bileşenleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The developing and changing world increases the number of transactions in businesses and complexity prevails in businesses. Recent accounting scandals and irregularities have also created an unsafe environment in businesses. In this environment, it is difficult for business management to reach accurate and reliable information. These negative situations have increased the need for an internal control system in businesses. Internal control ensures that assets are protected, operations are effective and efficient, compliance with legal regulations and business policies, prevention of fraud and error, and timely access to accurate and reliable information. The aim of this study is to examine the internal control systems of the organized industry-manufacturing enterprises in the TRA1 region within the framework of the COSO. For this purpose, a questionnaire was applied to the organized industrial manufacturing enterprises of the TRA1 Region to obtain data. At the time of application of the questionnaire, there are 157 manufacturing enterprises operating in the organized industrial zone of the TRA1 region. Feedback was received from 121 of the enterprises. The return rate is 77%. In the questionnaire applied, it has been revealed whether there is a significant difference between the five internal control components and the duration of the operation, the number of personnel, the legal structure, the sector and the province. As a result of the research, no significant difference was found between the duration of the activity, the number of personnel, the legal structure, the sector and its components. A significant difference was found only between the province and the components.