Gagavuz halk müziği ve Türkiye sahası halk müziği: Benzer ve ortak türküler
Gagauz folk music and folk music in Turkey: Similar and common folk songs
  1. Tez No: 766070
  2. Yazar: GÜNGÖR ÖZGÜR DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu tez çalışması, Gagavuz halk müziği ile Türk halk müziği arasında karşılaştırılan benzer türkü metinleri ve melodileri bağlamında çerçevelendirilmiştir. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın üçüncü bölümünde bahsi geçen türkü metinlerinin ve melodilerinin mukayeselerine yer verilmiştir. Söz yönünden benzeyen 196 türkünün metinleri, melodi yönünden benzeyen 13 türkünün melodileri olmak üzere toplam 209 türkü karşılaştırılmıştır. Bu bölümdeki türküler; yaşadıkları bölgelere göre adlandırılan; Moldova Gagavuzlarının, Ukrayna Gagavuzlarının, Bulgaristan Gagavuzlarının ve Yunanistan Gagavuzlarının türkülerini temsil eder. Çalışmamızın altyapısını güçlendirmesi ve de üçüncü bölüme giriş olması adına ikinci bölümde Gagavuz halk müziği ve Türk halk müziği hakkında kısa bilgilendirmeler ve bu iki müzik türü arasındaki ortaklıklar üzerine değerlendirmeler yaptık. Birinci bölümde ise, Gagavuzlar hakkında kuramsal aktarımlarda bulunduk. Bu çerçevede hazırlanan çalışmamızın sonucunda, Gagavuz türkülerinin en fazla Rumeli türküleriyle ardından Karamanlıların türküleriyle benzerlik gösterdiği gözlemlenmiştir. Gagavuz türkülerinin bunlar dışında neredeyse Türkiye'nin bütün şehirlerinde bu benzerlikleri gösterdiğini de ayrıca görmekteyiz. ''Erzincan'' yöresi şimdilik bu şehirlerin başındadır. Tüm bu benzerlikler, ortaklıklar ve aktarılan türküler birçok alana, konuya hizmet edebilir: 1) Gagavuzların tarihi hakkındaki çeşitli varsayımlar üzerine yol gösterici olabilir; 2) Gagavuz ve Türk folkloruna fayda sağlayabilir; 3) Etnomüzikoloji alanına katkı sağlayabilir; 4) Aktarılan türküler üzerindeki başkaca varyant çalışmaları için kaynak olabilir; 5) Sadece sözleri aktarılan Gagavuz türkülerinin melodilerinin bulunması üzerine bir çalışma seferberliği ve buna bağlı olarak yine sözleri aktarılan Türk halk müziği repertuarlarındaki unutulmuş ya da hiç icra edilmemiş türkülerin yeniden keşfedilmesine olanak sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis study is framed in the context of similar folk music lyrics and melodies which are compared between Gagauz folk music and Turkish folk music. In the third section of this study, which consists of three sections, a comparison of lyrics and melodies of the folk songs is provided. Lyrics of 196 folk songs with similar lyrics and melodies of 13 folk songs with similar melodies are compared, and in total 209 folk songs are compared. The folk songs in this section represent the songs of Gagauz people living in Moldova, Gagauz people living in Ukraine, Gagauz people living in Bulgaria and Gagauz people living in Greece. In order to reinforce the background of our study and to introduce the third section, we have provided information about Gagauz folk music and Turkish folk music and provided evaluations on their similarities. In the first section, we have exchanged theoretical information on Gagauz people. Based on our study that is conducted in this perspective, it is observed that Gagauz folk songs resemble the Rumelia folk songs the most and then resemble Karamanids' folk songs. Besides, it is possible to notice that Gagauz folk songs have similarities with the folk songs of all the cities in Turkey. The“Erzincan”region is at the head of these cities for now. All these similarities, commonalities and mentioned folk songs may serve a lot of fields and topics: 1) They may be informing about the various assumptions on Gagauz history; 2) they may benefit Gagauz and Turkish folklore; 3) They may contribute to the field of ethnomusicology; 4) They may serve as a resource for the future studies about the given folk songs; 5) they may initiate a campaign to find the melodies of the Gagauz folk songs with only lyrics and similarly, they may provide an opportunity to rediscover the forgotten and never performed folk songs with only lyrics in Turkish repertoire.