Kesikli zaman durum-uzay modelleri indirgemeli tahmin ve yakınsama problemleri
Discrete-time state-space models recursive estimation and convergence problems
  1. Tez No: 76610
  2. Yazar: LEVENT ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZİL A. ALİEV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Dört bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümü kesikli-zaman durum- uzay modellerine ve Kalman Filtresinin değişik ölçütlere göre elde edilişine ayrılmıştır. İkinci bölümünde Kalman Filtresi için Merkezi Limit Teoreminde yakınsama hızları verilmiştir. Üçüncü bölümde, modelin hatalı kurulması durumunda Kalman Filtresinde ortaya çıkan ıraksama problemleri ve bu problemlerin giderilmesine yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Son bölümde, otomatik kontrol kavramları hakkında bilgi verilmiş ve geri- beslemeli kendini uyarlayabilen en küçük varyanslı kontrol yöntemi ile bilgisayar destekli sıcaklık kontrolü yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first part of this work consisting four parts is devoted to discrete-time state-space models that asserts the Kalman Filter according to several criteria. In the second part, the convergence rates in the Central Limit Theorem for the Kalman Filter is given. In the third part, the divergence problem occurring in the Kalman Filter when the model is misspecified and some information related to work to solve such a problem are given. In the last part, some information about automatic control concept is given and computer supported heat control application is presented for which the method of feed-back adaptive minimum variance control has been utilized.