Sağlık alanında eğitim gören üniversite öğrencilerinde iletişim becerileri, öfke yönetimi ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between communication skills, anger management and psychological well-being in university students studying in the field of health
  1. Tez No: 766128
  2. Yazar: AHMET BUĞRA ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın temel amacı sağlık alanında eğitim gören üniversite öğrencilerinin iletişim becerileri, öfke yönetimi ve psikolojik iyi oluşu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda nicel bir araştırma gerçekleştirilmiş ve ilişkisel model kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Akyazı Kampüsü'nde okuyan 300 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada ihtiyaç duyulan verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, İletişim Becerileri Envanteri, Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS Paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda edinilen bulgulara göre sağlık alanında eğitim gören üniversite öğrencilerinin iletişim becerileri ile psikolojik iyi oluş düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunurken öfke düzeyleri ile psikolojik iyi oluş düzeyleri arasında negatif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Demografik değişkenler temelinde yapılan gruplar arası karşılaştırma sonuçlarına göre, cinsiyet ile davranışsal iletişim becerisi, öfke-içte ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur. İleri analizlerde kadınların öfke-içte, davranışsal iletişim becerisi ve psikolojik iyi oluş ölçeğinden aldığı puanların, erkek katılımcılardan daha yüksek olduğu görülmüştür. Ek olarak, fakültede okuyan öğrencilerin davranışsal alt boyuttan aldıkları puan ortalamalarının, MYO'da okuyan öğrencilerden anlamlı şekilde daha yüksek olduğu görülmüştür. Yapılan regresyon analizi sonucunda iletişim becerileri ve öfkenin psikolojik iyi oluşu yordadığı görülmüştür. Yapılan analizler sonucu elde edilen bulgular, öfke yönetimi ve iletişim becerilerinin psikolojik iyi oluş üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular ilgili yazın temelinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the relationship between communication skills, anger management and psychological well-being of university students studying in the field of health. For this purpose, a quantitative research was carried out and a relational model was used. The sample group of the research consists of 300 students studying at Sakarya University of Applied Sciences Akyazı Campus in the 2021-2022 academic year. Personal Information Form, Communication Skills Inventory, Trait Anger and Anger Expression Style Scale, and Psychological Well-Being Scale were used to collect the data needed in the study. The data were analyzed with the SPSS Package program. According to the findings obtained as a result of the research, there was a positive and significant relationship between the communication skills of university students studying in the field of health and their psychological well-being levels, while a negative significant relationship was found between anger levels and psychological well-being levels. According to the results of the intergroup comparisons made on the basis of demographic variables, the relationship between gender and behavioral communication skills, anger-in and psychological well-being was found to be significant. In further analysis, it was observed that the scores of women on anger-in, behavioral communication skills and psychological well-being scales were higher than male participants. In addition, it was observed that the average score of the students studying at the faculty in the behavioral sub-dimension was significantly higher than the students studying at the Vocational School. As a result of the regression analysis, it was seen that communication skills and anger predicted psychological well-being. The findings obtained as a result of the analyzes show that anger management and communication skills are effective on psychological well-being. The findings were discussed on the basis of the related literature.