Maskot içeren reklamlara yönelik tutumun marka güveni üzerindeki rolü
The role of attitude towards mascot advertisements on brand trust
- Tez No: 766129
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA DENEÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Gün geçtikçe artan rekabet ortamında markalar tüketicilerin ilgisini çekebilmek ve markaya yönelik güven duymalarını sağlamak için çeşitli tutundurma faaliyetleri gerçekleştirmektedirler. Bireylerin gördükleri ve ilgilerini çeken unsurlara daha fazla ilgi göstermeleri sebebiyle markaların reklam faaliyetlerinde maskot kullanımına sıklıkla yer verme eğiliminde oldukları görülmektedir. Ürün nitelikleri de dikkate alınarak farklı özelliklere sahip olarak kurgulanabilen marka maskotları uçabilmek, sihir yapabilmek, süratli koşabilmek, şekil değiştirebilmek, var olanı yok edebilmek ya da yok olanı var edebilmek gibi sıradan olmayan davranışlar da sergileyebilmektedir. Böylelikle tanıtılan ürünün üstün nitelikli, benzersiz, güçlü vaadini desteklemeye yardımcı olmaktadır. Markanın logosu, rengi, sloganı, ambalajı gibi marka kimliğinin fiziki bileşenlerinden biri olan marka maskotu tüketicilere ürüne ve markaya ilişkin ipuçları sunmaktadır. Marka kimliğinin önemli unsuru karakteristik figürler olarak tanımlanabilen marka maskotları, markanın kim olduğunu tüketicilere anlatan bir araç gibi düşünebilir. Bu bağlamda maskot içeren reklamlara yönelik tutumun marka güveni üzerindeki rolünü ortaya koymayı amaçlayan bu çalışmada yapılan araştırma sonucunda reklamlarda kullanılan maskotların marka güveni üzerinde etki yaratıp yaratmadığı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu araştırmanın amacı marka maskotu içeren reklamlara yönelik tüketicilerin tutumlarının marka güveni üzerinde bir etkisi olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Bu bağlamda çalışmada tüketicilerin reklamlarda yer alan Antropomorfik maskot, Zoomorfik maskot ve Terramorfik maskotlara yönelik tutumları ve bu tüketicilerin maskot kullanılan reklamlara yönelik marka güvenine ilişkin algılarını ortaya çıkarmak için yapılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla anket yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmada kullanılan anket 4 bölümden oluşmaktadır. Anketin ilk bölümünde katılımcıların Yapı Kredi, Ing Bank, QNB Finansbank bankaları ile ilgili marka güvenini güvenilirlik ve niyet boyutunu ölçen sorular sorulmuştur. Araştırmada katılımcıların marka maskotları içeren banka reklamlarına yönelik tutumlarının marka güveninin güvenilirlik ve niyet boyutları üzerinde etkisi olup olmadığını ortaya çıkarmak için gerçekleştirilen doğrusal regresyon analizleri sonucunda göre katılımcıların maskot içeren reklama yönelik tutumlarının her iki boyut üzerinde de etkisi olduğu görülmüştür. Diğer bir deyişle, katılımcıların bankanın reklamlarında banka markasının maskotunun yer aldığı reklamları çekici bulmalarının, yaratıcı bulmalarının, bu reklamları sevmelerinin ve bu reklamların iyi olduğunu düşünmelerinin banka markalarına yönelik güvenin güvenilirlik düzeyini arttırdığı görülmektedir. Yani bankanın beklentilerini karşılayacağına ilişkin düşünceleri, bankaya güven duymalarını, bankanın kendilerini tatmine edeceğine ilişkin düşüncelerini olumlu yönde etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In an increasingly competitive environment, brands carry out various promotional activitiesin order to attract the attention of consumers and to ensure their trust in the brand. It is seen that brands tend to frequently include the use of mascots in their advertising activities, as individuals show more interest in the elements they see and attract their attention. Brand mascots, which can be designed with different features by taking into account the product qualities, can also exhibit unusual behaviors such as being able to fly, do magic, run fast, change shape, destroy the existing or create the nonexistent. Thus, it helps to support the high quality, unique, strong promise of the promoted product. The brand mascot, which is one of the physical components of the brand identity such as the brand's logo, color, slogan and packaging, offers consumers clues about the product and the brand. Brand mascots, which can be defined as characteristic figures as an important element of brand identity, can be thought of as a tool that tells consumers who the brand is. In this context, as a result of the research carried out in this study, which aims to reveal the role of the attitude towards advertisements containing mascots on brand trust, it has been tried to reveal whether the mascots used in advertisements have an effect on brand trust. The aim of this research is to reveal whether consumers' attitudes towards advertisements containing brand mascots have an effect on brand trust. In this context, in this study, the attitudes of consumers towards Anthromorphic mascot, Zoomorphic mascot and Terramorphic mascots in advertisements. This study was conducted to reveal consumers' perceptions of brand trust towards advertisements using mascots. The survey method was used to collect data in the research. The questionnaire used in the research consists of 4 parts. In the first part of the survey, questions were asked to measure the reliability and intention dimensions of the brand trust of the participants in YapıKredi, Ing Bank, QNB Finansbank banks. As a result of the linear regression analyzes carried out to reveal whether the attitudes of the participants towards bank advertisements containing brand mascots have an effect on the dimensions of brand trust, reliability and intention, it was seen that the attitudes of the participants towards the advertisement containing the mascot had an effect on both dimensions. In other words, it is seen that the fact that the participants find the advertisements with the mascot of the bank brand attractive in the advertisements of the bank, find them creative, like these advertisements and think that these advertisements are good, increase the level of trust in the bank brands. In other words, it is seen that their thoughts that the bank will meet their expectations positively affect their trust in the bank and their thoughts that the bank will satisfy them.