Polimer kaplı elektrodlar üzerinde anilinin elektrokimyasal polimerizasyonu
Electrochemical polymerization of aniline of a pt electrodes with coated polymer
- Tez No: 76615
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, poli(metil metakrilat) (PMMA) ve poli(bisfenol-A- karbonat) (PC) yalıtkan polimerleri ile polianilin (PAn) ve polipirol (PPy) iletken polimerleri kullanarak yalıtkan/iletken polimerik filmler elde edildi. PMMA kaplanmış Pt elektrotlar üzerinde anilinin elektrokimyasal polimerizasyonu ile homojen, esnek ve iletken PM M A/P An filmler elde edildi. PC/PAn iletken filmleri elde etmek için de anilinin elektrokimyasal polimerizasyonu PC polimeri ile kaplanmış Pt elektrotlar üzerinde gerçekleştirildi. Daha sonra PC/PAn kaplanmış Pt elektrotlar üzerinde pirolün elektrokimyasal polimerizasyonu ile PC/PAn/PPy filmler elde edildi. PC/PPy/PAn filmlerin hazırlanmasında ise anilinin elektrokimyasal polimerizasyonu için PC/PPy kaplanmış Pt elektrodlar kullanıldı. PMMA/PAn, PC/PAn/PPy ve PC/PPy/PAn filmlerin iletkenliklerinin içerdikleri PAn ve PPy iletken polimer miktarları ile değiştiği gözlendi. Bu filmler CV, FTIR, UV, TGA, SEM ile karekterize edildi. Filmlerin elektriksel dirençlerinin sıcaklığa bağlılığı -15 ve +120 °C sıcaklık aralığında incelendi. ANAHTAR KELİMELER: Poli(metil metakrilat), poli(bisfenol-A-karbonat), polianilin, polipirol, yalıtkan/iletken polimerik filmler, elektrokimyasal polimerizasyon
Özet (Çeviri)
In this study, electrochemical polymerization of aniline, on a Pt electrode coated with poly(methyl methacrylate), gave a homogenous, flexible, and conductive poly(methyl methacrylate) (PMMA)/polyaniline (PAn) films. Pt foil electrodes coated with poly(bisphenol-A-carbonate) (PC) was also used for the electrochemical polymerization of aniline to obtain PC/PAn films. Then, the electropolymerization of pyrrole on PC/PAn film coated Pt foil electrode produced PC/PAn/PPy film. In the preparation of PC/PPy/PAn film, PC/PPy film coated working electrode was used for the electropolymerization of aniline. It was observed that the content of PAn and PPy in PMMA/PAn, PC/PAn/PPy, PC/PPy/PAn films affected the conductivities of them. Films were characterized by cyclic voltametry, FTIR, UV, TGA, SEM. Temperature dependence of electrical resistance of these films were examined in a temperature range of -20 °C and +120 °C. KEY WORDS: Poly(methyl methacrylate), poly(bisphenol-A-carbonate), polyaniline, polypyrrole, insulating/conductive polymeric films, electrochemical polymerization