Schiff bazlarının protonasyon sabitlerinin tayininde schiff bazlarının protonasyon sabitlerinin tayininde kullanılan spektrofometrik ve potansiyometrik yöntemlerin karşılaştırılması
- Tez No: 76616
- Danışmanlar: PROF. DR. ESMA KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ SCHIFF BAZLARININ PROTONASYON SABİTLERİNİN TAYİNİNDE KULLANILAN SPEKTROFOTOMETRİK VE POTANSİYOMETRİK YÖNTEMLERİN KARŞILAŞTIRILMASI Zehra ALİBEŞEOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Esma KILIÇ 1998 Sayfa:93 Jüri: Prof.Dr. Esma KILIÇ Prof.Dr. Fitnat KÖSEOĞLU Doç. Dr. Orhan ATAKOL Bu çalışmada 2-hidroksibenzilamin ve sübstitüe benzaldehitlerden hazırlanan onbeş tane Schiff bazının protonasyon sabitleri etanol-su karışımlarında hem potansiyometrik hem de spektrofotometrik yöntemle tayin edildi. Perklorik asit ve 0,1 OM sodyum perklorat içeren etanol- su karışımlarında hazırlanmış Schiff bazı çözeltileri 25°C'da ve azot atmosferinde aynı çözücü karışımlarında hazırlanmış ayarlı sodyum hidroksit çözeltileri ile titre edildi. Ancak, spektrofotometrik titrasyonlarda kullanılan deney çözeltilerindeki Schiff bazı konsantrasyonları daha düşüktü. Çalışılan herbir ortam için, modifıye edilmiş pH elektrodu, pH= -logCH+ skalasına göre kalibre edildi. Herbir titrasyon noktası için Schiff bazı çözeltilerinin p[H] değerleri ve spektrumları kaydedildi. Spektrofotometrik titrasyon verilerinin grafik malriks-rank analizi, herbir Schiff bazı için, protonasyon dengelerinin çakıştığını ve sistemin rank'ının 2 olduğunu gösterdi. Bu sonuç, ayrıca ADQ-diyagramlarıyla da desteklendi. SchifT bazlarının protonasyon sabitleri, spektrofotometrik titrasyon verilerinin lineerleştirme teknikleri ile potansiyometrik verilerin ise gelişmiş bilgisayar programlan kullanılarak değerlendirilmesi sonucu hesaplandı. Her iki yöntemle elde edilen sabitlerin sayısal değerleri arasındaki ortalama farkın yaklaşık 0,20 pK birimi olduğu ve değerlerin iyi bir uyum içinde olduğu görüldü. Bununla birlikte, incelenen Schiff bazlarının etanol oranı düşük çözücü karışımlarında çözünürlüğü az olduğu için, bu ortamlardaki sabitler sadece spektrofotometrik yöntemle tayin edilebildi. Sonuç olarak, su-organik çözücü karışımlarında Schiff bazlarının protonasyon sabitlerinin tayini için her iki yöntemin de uygun olduğu, ancak spektrofotometrik yöntemin organik çözücü oranı düşük olan ortamlarda da kullanılabileceğine karar verildi. ANAHTAR KELİMELER: Spektrofotomctri, Potansiyomctri, Titrasyon, Protonasyon Sabiti, Etanol-su karışımı,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis COMPARATION OF PROTONATION CONSTANTS OF SOME SCH IFF BASES WITH DETERMINED BY THE SPECTROPHOTOMERIC AND POTENTIOMETRIC METHODS Zehra ALİBEŞEO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Esma KILIÇ 1998 Page:93 Jury: Prof. Dr. Esma KILIÇ Prof.Dr. Fitnat KÖSEO?LU Assoc. Prof Dr. Orhan ATAKOL In this study, ionization constants of fifteen Schiff's bases prepared from bcnzaldchydc and mono subsitutcd hydroxybcnzaldchyde were determined spcctrophotomctrically and potcntiomclrically in cthanol-water mixtures. The solutions ofSchiff's bases containing pcrchloric acid and 0. 1 M sodium perchlorale were titrated with carbondioxide-free standard sodium hydroxide dissolved in the corresponding solvents at 25° C, under nitrogen atmosphere. However, Schiff's base concentration using in the spectrophotometric titrations was lower than potentiometric titrations. In each media, modified combined pH electrode was calibrated in the scale of pH=-logCHt and the pH values and the electronic spectra of Schiff's base solutions were recorded after each addition of titrant. For each Schiff's base, graphic matrix-rank analysis of spectrophotometric titration data that there was indeed overlap protonation equilibria and the overall titration system has the rank s=2. This result was verified with ADQ-diyagrams. The values of the protonation constants of Schiff's bases were calculated using linearization technics in the spectrophotometric titrations and using the PKAS computer program in the potentiometric titrations. The difference between the mean values of the protonation constants were obtained with both method was approximately 0,20 pK unit and there were correlation in the results. However, the solubility of Schiff's bases was low where ratio of ethanol decrasing in the solvent mixtures, the constants in these media were determined by the spectrophotometric methods. Therefore, for the determination of protonation constants of Schiffs bases, both method were suitable in water- organic mixtures. But, 'the speclrophotometric method' was useful in low ratio of organic solvent. KEY WORDS: Spectrophotometrically, Potentiometrically, Titration, Protonation constants, Etanol-water mixture