Examining the role of marketing mix in consumer purchasing behaviour
Tüketici satın alma davranışında pazarlama karmasının rolünün incelenmesi
- Tez No: 766171
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NICOLETA ISAC
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu modern çağda insanlar daha meşgul, bu yüzden fast food daha popüler hale geliyor. Indomie, özellikle İstanbul'da yaygın olarak bilinen bir fast food. Bu çalışma, İstanbul'da indomie ürününde pazarlama karmasının (ürün, fiyat, yer ve tutundurma) satın alma gücü üzerindeki etkisini ve tüketici davranışları üzerinde hangi faktörlerin etkili olduğunu incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Bu çalışmada kullanılan yöntem nicel yöntem olup, birincil ve ikincil araştırmalar kullanılmıştır. Birincil veriler anketten, ikincil veriler ise dergi, kitap ve internetten elde edilmiştir. Bu çalışmanın evreni 100 katılımcıdan oluşan bir örneklemle İstanbul'daki tüm Endonezyalı öğrencilerdir. Kullanılan örnekleme tekniği basit rastgele örnekleme ve örnekleme tekniği Slovin Formülü idi. Veri analizi teknikleri, çoklu regresyon analizi, F-testi, t-testi ve katsayı belirleme R2 idi. Veriler SPSS programı kullanılarak işlendi. Sonuçlar, Pazarlama Karması değişkeninin İstanbul'daki Indomie ürünü üzerindeki değişken tüketici satın alma gücü üzerinde F sayısı 15.987 > 2.47 (F tablosu) ve anlamlılık değeri 0.001< α (0.05) ile hem olumlu hem de anlamlı etkileri olduğunu buldu. Araştırmamıza göre Ürün değişkeninin en büyük katkısı t sayısının t tablosundan büyük (3.902 > 1.98525) ve anlamlılık değerinin alfadan küçük (0.001 < 0.05) olmasıdır. Öte yandan, Indomie ürününün Tüketici Satın Alma Gücü Davranışı üzerinde ürün ve promosyon bağımsız değişkeni fiyat ve konum açısından negatif ve anlamlı bir etkiye sahipken, ürün ve promosyon bağımsız değişkeni pozitif ve anlamlı bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
In In this modern era, people are more busy, so fast food has become more popular. Indomie is a brand of instant noodles that are widely known, especially in Istanbul. This study is to examine the effect of the marketing mix (product, price, place, and promotion) on purchasing power regarding indomie products in Istanbul, and which factors influence consumer behavior. The method used in this study is a quantitative method and is used in primary and secondary research. The primary data is obtained from questionnaires, while the secondary data are taken from journals, books, and the internet. The population in this study is all Indonesian students in Istanbul with the sample taken from 100 respondents. The sampling technique used is simple random sampling and the technique of sample determination is Slovin's Formula. Data analysis techniques are multiple regression analysis, F-test, t-test, and coefficient determination R2. The data is processed using the program SPSS. The finding indicates that the variable of Marketing Mix simultaneously has a positive and significant effect on variable consumer purchasing power on Indomie products in Istanbul with F count 15.987 > 2.47 (F table) and significance value of 0.001< α (0.05). The Product variable has the biggest contribution with the t count being more than the t table (3.902 > 1.98525) and the significance value is less than alpha (0.001 < 0.05). On the other hand, the independent variable of product and promotion has a positive and significant effect, while price and place have no significant effect on Consumer Purchasing Power Behavior regarding Indomie products.