Karışık lehçeli eserlerde isim çekim ekleri
Name supplements in mixed language works
- Tez No: 766193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, karışık lehçeli eserlerde isim çekim ekleri üzerine yapılmıştır. Tezde öncelikle karışık lehçeli eserlerin oluştuğu dönem olan Eski Anadolu Türkçesi üzerinde durulmuştur. Sonra Eski Anadolu Türkçesi ve Doğu Türkçesi özelliklerini gösteren karışık lehçeli eserlerden Behcetü'l-Hadâik fî Mev'izati'l-Halâik, Ali'nin Kıssa-i Yûsuf'u, Kitâb-ı Gunya, Kitâb-ı Ata Dede hakkında bilgi verilmiştir. Bu eserler kısaca tanıtıldıktan sonra tezin konusunu teşkil eden isim çekim eklerinin araştırmacılar tarafından işlenişi özetle sunulmuştur. Tezde isim çekim eklerini işlerken şu sıra takip edilmiştir: Ekin tanımı, Eski Türkçedeki kullanılış şekilleri ve örnekleri, incelediğimiz eserlerde kullanılış şekilleri. Sonuç bölümünde bulgular üzerinde genel değerlendirmelere yer verilmiş, tezde yararlanılan kaynaklar yazılarak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on noun inflectional suffixes in mixed language works. In the thesis, first of all, Old Anatolian Turkish, which is the period when mixed language works were formed, was emphasized. Then, information about Behcetü'l-Hadâik fî Mev'izati'l-Halâik, Ali's Kıssa-i Yûsuf, Kitâb-ı Gunya, Kitâb-ı Ata Dede which are among the mixed-language works written in Old Anatolian Turkish, are given. After these works are briefly introduced, the processing of noun inflectional suffixes, which is the subject of our thesis, by the researchers is briefly presented. In the thesis, the following sequence has been followed while processing noun inflectional suffixes: Definition of suffix, usage patterns and examples in Old Turkish, usage patterns in the texts we examined. In the conclusion part, general evaluations on the findings are given, the sources used in the thesis are written and the study is completed.