Bir ilim olarak grafik tasarıma, geçmişten günümüze farklı disiplinler üzerinden tarihsel bir bakış
A historical view on graphic design as a science through different disciplines from past to present
- Tez No: 766244
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Grafik tasarım tarihi belli başlı olayları esas alarak, kısa bir şekilde yazılmıştır. Araştırma, Prof.Dr. Fuat Sezgin'in dediği gibi“Keşf-i kadim (tecrübe edilmiş olanı keşfetmek) olmadan vaaz-ı cedid (yeniliğin temelini yerleştirmek) yapılamaz.”cümlesinden hareketle matbaanın bulunuşundan sonra önem kazandığı varsayılan grafik tasarım disiplinine yeni bir bakış açısı kazandırarak, bu disiplini esaslar, disiplinler ve sektörler üzerinden tarihçesi incelenerek ele alınmıştır. Doğuş sebebi tanımlanarak, çıkarımlar sayesinde grafik tasarımın bir ilim olarak kabul edilmesi gerektiği belirtilmektedir. İlk bölümde grafik tasarımın aslında ne olduğu, bu zamana kadar elimizde bulunan muhtasar tarihi ve esaslarının ne olduğu, çalışmamıza binaen güncel ve tarihten örnekleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde grafik tasarım hayatımızda bu kadar yer kapladığından mütevellit disiplinlere ve sektörlere ayırıp, bunun üzerinden hayatımızdaki ağırlığı geçmişten günümüze gözler önüne serilmiştir. Üçüncü bölümde ise tümden gelerek ilk tasarım ve ilk tasarımcının kim olduğu, grafik tasarım disiplininde ilhamın ve tasarımın sebepleri beyan edilmiştir. Son bölüm hatimede ise tüm bu çalışmanın medeniyet minvalinde önemi kayda geçmiştir.
Özet (Çeviri)
The history of graphic design is written in a short way, based on certain events. The researcher, Prof.Dr. As Fuat Sezgin said,“The sermon-i cedid (to lay the foundation of innovation) cannot be done without the discovery of the ancient (discovering the experience). Based on the sentence ”, the graphic design discipline, which is assumed to have gained importance after the invention of the printing press has given a new perspective, and this discipline has been discussed by examining its history on the basis of principles, disciplines and sectors. By defining the reason for its birth, it is stated that graphic design should be accepted as a science thanks to the inferences. In the first part, we focused on what graphic design actually is, what the concise history and principles are that we have so far. Additionally current and historical examples based on our study. In the second part, since graphic design occupies so much space in our lives, it is divided into subsequent disciplines, sectors and its weight in our lives is revealed from the past to the present. In the third part, it is about the first design and who was the first designer, the reasons for inspiration and design in the discipline of graphic design are explained. In the last chapter, the importance of this work in terms of civilization was noted.