Şemsettin Türkmenoğlu'nun eserlerinde halk kültürü unsurları
Elements of folk culture in the works of Şemsettin Türkmenoğlu's
  1. Tez No: 766248
  2. Yazar: ARSHAN ADNAN RIDHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
“Şemsettin Türkmenoğlu'nun Eserlerinde Halk Kültürü Unsurları”başlıklı bu tez, giriş, üç bölüm, sonuç, kaynakça ve eklerden oluşmaktadır. Şemsettin Türkmenoğlu Irak Türkmen halk şairlerinden olup 1952 doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Kerkük'te, yükseköğrenimini Bağdat Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümünde tamamlamıştır. Hoyratlar yazarak şiire başlamış, folklora olan ilgisi onu ilkin hoyrat sonraları da Kerküklü halk şairleri Mustafa Gökkaya ile Nasih Bezirgân'dan etkilenerek halka dönük didaktik şiirler yazmaya yöneltmiştir. Tiyatro ile de yakından ilgilenen Türkmenoğlu, tezimizde ayrıntılarıyla yer alan pek çok folklor araştırmasına da imza atmıştır. Tezimizde Türkmenoğlu'nun kaleme aldığı kitaplar tanıtılmış ve bu eserler kültür bağlamı çerçevesinde incelenmiştir. Yazdığı hikâyelerdeki halk kültürü unsurları belirlenmiş ve incelenen eserlerin folklor dünyası açısından önemi belirtilmiştir. Tezde ayrıca Şemsettin Türkmenoğlu'nun yayınlarından seçmeler gösterilmiştir. Bu tez öncelikle Irak Türkmen halk şairi Şemsettin Türkmenoğlu ile yapılmış görüşmelere ve onun eserlerine dayandırılmıştır. Bundan dolayı tezin yazılmasında mülakat ile yazılı metinlerden yararlanma yöntemi benimsenmiştir. Yazılı belgelerden yararlanma yönünde şair hakkında çeşitli basın yayın organlarında çıkan yazılardan da yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“Elements of Folk Culture in the Works of Şemsettin Türkmenoğlu”, consists of introduction, three chapters, conclusion, bibliography and appendices. Şemsettin Türkmenoğlu is one of the Iraqi Turkmen folk poets and was born in 1952. He completed his primary and secondary education in Kirkuk and his higher education at the Theater Department of the Faculty of Fine Arts in Baghdad. He started poetry by writing Hoyrats, and his interest in folklore led him to write didactic poems for the public, first influenced by the folk poets Mustafa Gökkaya and Nasih Bezirgân from Kirkuk. Türkmenoğlu, who is also closely interested in theater, has also carried out many folklore studies, which are detailed in our thesis. In our thesis, the books written by Türkmenoğlu were introduced and these works were examined in the context of culture. The elements of folk culture in the stories he wrote were determined and the importance of the studied works in terms of the world of folklore was stated. Selections from the publications of Şemsettin Türkmenoğlu are also shown in the thesis. This thesis is primarily based on interviews with Iraqi Turkmen folk poet Şemsettin Türkmenoğlu and his works. Therefore, in the writing of the thesis, the method of using written texts and interviews was adopted. In order to benefit from written documents, articles about the poet published in various media organs were also used.