Turkish radical filmmaking: A retrospective study
Türk radikal filmciliği: Retrospektif bir çalışma
  1. Tez No: 766247
  2. Yazar: MAHMUT MERT ÖRSLER
  3. Danışmanlar: DR. MATTHEW CROOMBS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Calgary
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez, Türk siyaset sinemasının tarihini, Film ve Medya Çalışmaları disiplininde yeni bir parametre ve teorik kavram olan militan imajla diyalog halinde konumlandırıyor. Tez, 1960'lardan 2000'lere geriye dönük bir araştırma sunarak Türkiye'deki radikal film yapımcılığının kilit figürlerini ve ana eğilimlerini tarihselleştiriyor ve bağlamsallaştırıyor. Genç Sinema Devrimci Sinema Dergisi, 1968-1971) ile ilişkilendirilen amatör bir film kolektifinin temelindeki kültürler arası etkileşimlerin analizi ve bu kolektifin basit imaj uygulaması ile başlıyor. Tez, 1970'lerin ortalarının/sonlarının profesyonel olmayan politik film yapımı sahnesinin ve bu sahnenin ürettiği kısa belgesellerin tartışılmasıyla devam ediyor. Tez 1980'ler (ve 1990'lar) post-militan sinemaya bir köprü olarak odak noktası Bilge Olgaç'ı alır ve militan sinema ile kadın filmleri arasında kalıtımsal bir kesişme işaret eder. Başından sonuna, Yılmaz Güney şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bölümleri tematik olarak birbirine bağlayan bir ara metin olarak karşımıza çıkıyor. Bu tez Özcan Alper'in Sonbahar (2008) filminin kısa bir incelemesiyle sona erer ve Alper'in çalışmasını radikal sinemanın zengin mirasının çağdaş politik film için bir referans noktası olarak hizmet ettiği bir örnek olarak çerçeveler.
Özet (Çeviri)
This thesis situates the history of Turkish political cinema in conversation with a new parameter and theoretical concept in the discipline of Film and Media Studies, the militant image. The thesis historicizes and contextualizes the key figures and major tendencies of radical filmmaking in Turkey, presenting a retrospective survey from the 1960s to the 2000s. It begins with an analysis of cross-cultural interactions at the heart of an amateur film collective, associated with Genç Sinema Devrimci Sinema Dergisi (Young Cinema: Revolutionary Cinema Journal, 1968-1971), and this collective's practice of the simple image. The thesis continues with a discussion of the non-professional political filmmaking scene of the middle/late 1970s and the short documentaries that this scene had produced. As a bridge to 1980s (and 1990s) post-militant cinema, the thesis takes Bilge Olgaç as its foci and marks a genealogical intersection between militant cinema and women's films. Throughout, Yılmaz Güney unsurprisingly appears as an intertext to thematically connect the chapters. This thesis concludes with a brief examination of Özcan Alper's Sonbahar [Autumn] (2008), framing Alper's work as an instance wherein the rich heritage of radical cinema serves as a reference point for the contemporary political film.