Ağızdan ağıza iletişim ve satın alma tarzları arasındaki ilişkide sosyal medyanın aracılık etkisi
The mediation effect of social media on the relationship between worth of mounth communication and purchase styles
  1. Tez No: 766252
  2. Yazar: BÜŞRA ALBEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜMEYRA SADAKLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Günümüzdeki teknolojik yenilikler tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılama ve deneyimlerini paylaşma yollarında değişiklikler meydana getirmiştir. Özellikle pandemi dönemi ile birlikte alışverişler, sosyal hayat ve iletişim online kanalda daha da yaygınlaşmıştır. Bu çalışma ağızdan ağıza iletişimin bireylerin satın alma tarzları üzerindeki etkisinin ve bu etkileşimde sosyal medyanın aracı rolünün araştırılmasını hedeflemektedir. Araştırmanın ana kütlesini 18-65 yaş aralığındaki tüketiciler oluşturmaktadır. Anketlerin eksik ve hatalı cevapları elendikten sonra 391 anket formu değerlendirmeye alınmıştır. SPSS 21 ve AMOS 24 istatistiki paket programları aracılığıyla yapılan analizler sonucunda ağızdan ağıza iletişim ve satın alma tarzları arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu ve bu ilişkide sosyal medyanın kısmi aracılık etkisi bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's technological innovations have brought about changes in the way consumers meet their needs and share their experiences. Especially with the pandemic period, shopping, social life and communication have become more widespread in the online channel. This study aims to investigate the effect of word of mouth on individuals' purchasing styles and the mediating role of social media in this interaction. Consumers between the ages of 18-65 constitute the main mass of the research. After eliminating the missing and erroneous answers of the questionnaires, 391 questionnaire forms were evaluated. As a result of the analyzes made through SPSS 21 and AMOS 24 statistical package programs, it has been determined that there is a positive and significant relationship between word of mouth communication and purchasing styles, and that social media has a partial mediation effect in this relationship.