İki yarıyıl üç ara dönem uygulaması kapsamında gerçekleştirilen mesleki çalışma programının öğretmen ve yönetici görüşlerine göre incelenmesi
Examination of teachers' and administrators' views aboutthe vocational work program during the two-half year andthree midterm application
- Tez No: 766253
- Danışmanlar: DR. DİLRUBA KÜRÜM YAPICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada, Millî Eğitim Bakanlığı'nın 2019-2020 eğitim-öğretim yılında yürürlüğe koyduğu iki yarı yıl üç ara dönem uygulamasının öğretmen ve yönetici görüşlerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Temel nitel araştırmaya göre desenlenen araştırmanın verileri açık uçlu anketler ve dokümanlar aracılığıyla toplanmış ve verilerin çözümlenmesinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenen 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Eskişehir ili Tepebaşı ve Odunpazarı ilçelerinde görev yapan öğretmen ve yöneticilerden oluşmuştur. Araştırma sonucunda genel olarak öğretmenlerin ve yöneticilerin ara dönem uygulamasından memnun oldukları, öğrenciler için ara tatil uygulamasını yararlı buldukları belirlenmiştir. Bununla birlikte mesleki çalışmalar kapsamındaki etkinliklerin tüm kademelerde bakanlığın okullara gönderdiği program kapsamında her okulun kendi şartlarını gözeterek öğretmenlerle birlikte etkinlik planları oluşturduğu ve uyguladığı görülmüştür. Katılımcılar uygulama sürecinden memnun olduklarını ve beklentilerini çoğunlukla karşıladığını belirtmişlerdir. Tüm okul kademelerinde uygulamadan memnun olmayan, ara dönem uygulamasına ve mesleki çalışma programına eleştirel yaklaşan öğretmenler olmakla birlikte görüşlerin çoğunlukla olumlu olduğu saptanmıştır. Mesleki çalışma programı kapsamında özellikle sosyal ve kültürel etkinlikler öğretmenler tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Ara dönem uygulaması sürecinde öğretmenlerin kendi çocuklarını bırakmada güçlük yaşamaları, hava şartları, sosyal etkinliklerin ücretli olması, ulaşım gibi çeşitli güçlükler belirtilmiş olsa da öğretmenlerin büyük çoğunluğu süreç içerisinde güçlükle karşılaşılmadığı yönünde görüşlerini sunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine teachers' and administrators' views about the two half-year and three midterm applications put into effect by the Ministry of National Education in the 2019-2020 academic year. A basic qualitative research design was used and data were collected with open-ended questionnaires. Data were analyzed with content analysis. Participants were teachers and administrators working in Tepebasi and Odunpazari districts of Eskisehir in the 2019-2020 academic year. Results indicate that teachers and administrators were generally satisfied with the application and found the midterm application useful for the students. The activities within the scope of vocational work program at all levels were formed and implemented together with the teachers according to the program sent by the ministry to the schools and to the own conditions of each school. Schools planning similar activities stated that they were satisfied with the process after the end of the midterm and that most of their expectations were met. Although there were teachers at all school levels who were not satisfied with the application and criticized the midterm application and the vocational work program, the opinions were mostly positive. Within the scope of the vocational work program, the teachers were especially satisfied with the social and cultural activities. Although difficulties like leaving their younger children, weather conditions, fees for social activities, transportation, etc., during the midterm implementation were stated, the majority of the teachers reported they did not encounter any difficulties during the process.