A novel method for measuring and fostering growth mindset using game-based learning
Gelişim zihniyetini geliştirmede ve ölçmede yeni bir metod olarak oyun-temelli öğrenme
- Tez No: 766258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ROBERT O. DUNCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Brooklyn College
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yeterince temsil edilmeyen topluluklar ve kadınlar arasında lisans eğitimini yarıda bırakmak ciddi bir problem haline gelmiştir. Bu sebeple öğrenmeyi ve motivasyonu arttırmak ve kararlılığı sürdürmek için yeni metotlar geliştirmek önemlidir. Önceki çalışmalar göstermiştir ki zeka hakkındaki inançlar öğrencilerin akademik başarıları, bir görevdeki performansları, kararlılıkları ve hedef yönelimleri üzerinde etkilidir (Dweck, 1999; 2006). Özellikle zekanın çok çalışma ile geliştirilebileceğine inanan öğrenciler yeni öğrenme hedefleri koyabiliyorlar ve hatalarını telafi edici adımlar atabiliyorlar. Diğer taraftan zekanın doğuştan gelen bir özellik olduğuna ve değişmeyeceğine inanan öğrenciler performansa yönelik hedefler koyuyorlar ve bir başarısızlık durumunda bu hedeflerinden vazgeçiyorlar.Oyunlar öğrenci motivasyonunu ve etkileşimini arttırdığı gösterildiği için giderek artan bir şekilde eğitim amaçlı kullanılmaktadırlar. Bu çalışma ilgili zihniyet ve oyun temelli öğrenme konularını ele almaktadır. Buna ek olarak öğrenci motivasyonunu ve gelişimci zihniyeti arttırmak için yeni bir teknolojik araç olarak eğitici bir oyun tasarısı önerilmektedir. Kişiselleştirilmiş zorluk dereceleriyle tasarlanmış eğitici oyunların öğrenmeyi, bilgi transferini ve gelişimci zihniyeti arttıracağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The undergraduate dropout rates for underrepresented minorities and women has become a serious problem. Therefore, it is important to investigate methods of increasing learning outcomes, motivation, and persistence. Previous studies showed that beliefs about intelligence have an important impact on students' academic achievement, task performance, persistence, engagement, and goal orientation (Dweck, 1999; 2006). In particular, students who believe that intelligence can be improved through hard work set new learning goals and take remedial actions after a failure. On the other hand, students who believe that intelligence is innate tend to set performance goals that focus on proving their intelligence and often abandon these goals after a failure. Games are increasingly being utilized for educational purposes because they have been found to increase student motivation and engagement. This proposal reviews the literature relevant to mindset and game-based learning. Subsequently, a design for an educational game will be described as a new technological tool to increase student motivation and foster growth mindset. It is hypothesized that designing an educational game with personalized difficulty levels will improve learning outcomes, facilitate transfer of knowledge, and foster a growth mindset among college undergraduates.