Language teacher mentoring as a boundary crossing experience: Learning strategies in a mentoring program
İngilizce öğretmenlerinin rehberlik programında kullandığı öğrenme stratejileri ve sınır geçme deneyimleri
  1. Tez No: 766259
  2. Yazar: HAKAN TARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CENDEL KARAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 395
Özet
Bu çalışma, yeni mezun olan İngilizce öğretmenlerinin katıldıkları bir öğretmen rehberliği programında karşılaştıkları sınırları nasıl geçtiklerini ve programın süreçteki rolünü araştırmaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın amacı programda yer alan yeni mezun öğretmenler ve kendileri ile birlikte çalışan tecrübeli öğretmenlerin kişisel ve mesleki olarak ne tür faydalar elde ettiklerini anlamaktır. Ayrıca, mesleğe yeni başlamış öğretmenlerin aldıkları rehberlik desteğinin kendilerinin kurumsal ve öğretimsel süreçlere alışmalarındaki rolü de çalışmanın bir diğer odak noktasını oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında, Etkinlik Teorisi, Üçüncü Alan Teorisi ve Sınır Geçme Çerçevesinden oluşan bir kurumsal çerçeve esas alınmış olup veriler birebir görüşmeler, gözlem raporları ve yansıtıcı nitelikli formlar ile toplanmıştır. Bulgular yeni mezun öğretmenlerin ve tecrübeli öğretmenlerin, program dahilindeki tecrübelerinden mesleki ve kişisel faydalar elde ettiklerini göstermiştir. Ayrıca, yeni mezun öğretmenlerin sınır geçme tecrübelerinde hizmet öncesi dönem – öğretmenlik dönemi, dil öğretimi teorisi – dil öğretimi uygulamaları ve yerel bağlamlar – harici bağlamlar alanları arasında yer alan sınırların öne çıktığı görülmüştür. Katılımcıların bu sınırları aşarken karşılaştıkları zorlukları ve fırsatları öğrenme tecrübeleri oluşturmada aktif olarak kullandıkları ve rehberlik programının pek çok duygu, tecrübe ve bilginin kesiştiği, anlaşmanın ve paylaşımın aktif olarak yaşandığı ve daha önce bahsedilen ikili alanlar arasında üçüncü bir alan rolü gördüğü anlaşılmıştır. Bu doğrultuda, çalışma yeni mezun öğretmenlerin sınırları nasıl aştıklarına ve mesleğe başlamadan önce sahip oldukları beklentiler ile başladıktan sonra edindikleri tecrübeler arasındaki karmaşık farklılıklar içinde yollarını nasıl bulduklarına dair yeni bir anlayış sunmaktadır. Son olarak, rehberlik programlarının öğretmenlerin sürekli mesleki gelişimlerini desteklemede nasıl kullanılabileceği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This qualitative case study investigates the boundary crossing experiences among a group of newly qualified teachers of English in a teacher mentoring program. The study aimed to explore and understand how ten mentees and mentors viewed the role of the mentoring program in their personal and professional development. In doing so, the present study focused on the relevant experiences and processes of socialization of novice teachers concerning the induction and mentoring support they received during their first year at the institution. Informed by conceptual frameworks on Cultural-Historical Activity Theory, Thirdspace, and the Boundary-crossing Framework and drawing on data from in-depth interviews, classroom observations, field notes, and reflective documents, the analysis revealed the opportunities and challenges embedded in novice teachers' boundary crossing between pre-service education and in-service practice, between the theory of language teaching and classroom teaching, and between local and external contexts. The findings indicated that all mentees and mentors identified professional development paths within the mentoring program and that most used the mentoring program as a third space full of intersections, negotiations, and exchanges through specific learning strategies. The present study revealed how these novice teachers crossed boundaries horizontally and hierarchically, navigating through situated and complex differences between what they expected as student teachers and what they encountered as practitioners. The dissertation also presents practical implications on how mentoring practices can promote the continuous professional development of newly qualified and experienced teachers in a university setting.