Analysis of identified models for quadruple-tank process
Dörtlü tank sistemi için tanılanan modellerin analizi
- Tez No: 766262
- Danışmanlar: PROF. DR. RİCCARDO SCATTOLİNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Politecnico di Milano
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezin amacı, Dörtlü Tank Sistemi için tanılanan modellerin analiz edilmesidir. Bu çalışmada, MATLAB/Simulink yoluyla, hem doğrusal hem de doğrusal olmayan model tespit yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, Dörtlü Tank Sistemi açıklanmış ve sistemin matematiksel modeli ifade edilmiştir. Ardından, linearize model elde edilip buna karşılık gelen sistemin temel karakteristikleri söz konusu linearize modelin kullanılması suretiyle incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde, sistemin tespit edilmesi amacıyla yedi farklı yöntem kullanılmıştır. Bunlardan dördü, lineer modellere aitken kalanlar lineer olmayan modellerin parçasıdır. Lineer yöntemler, State-Space, ARMAX, Output-Error (OE) ve ARX modelleri; doğrusal olmayan yöntemler ise Polynomial NARX, Hammerstein-Wiener ve Neural NARX (NNARX) modelleridir. Bütün tanılanan modeller için öncelikle, dikkate alınanların yapısı belirtilmiştir. Bunun ardından, modeller tahmin veri seti kullanılarak tahmin edilmiştir. Doğrulama aşamasında, her bir yöntem için tahmin edilen modeller farklı veri setleri üzerinde test edilmiş ve elde edilen modeller, bunlardan birini seçmek üzere NRMSE kriteri ve artık analize istinaden karşılaştırılmıştır. Bunun ardından, seçilen modellerin parametreleri rapor edilmiştir. Son olarak, seçilen yedi model, hangisinin en iyisi olduğuna karar vermek için karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to analyze the identified models for the Quadruple-Tank Process. In this work, both linear and nonlinear model identification methods are employed by means of the MATLAB/Simulink. In the first part of the work, the Quadruple-Tank System is described and the mathematical model of the process is stated. Then, the linearized model is obtained and the main characteristics of the corresponding system is examined by using the linearized model. In the second part of the thesis, seven different methods are utilized so as to identify the system. Four of them belong to linear models and the remaining ones are the part of nonlinear models. The linear methods are State-Space, ARMAX, Output-Error (OE), and ARX models; the nonlinear ones are Polynomial NARX, Hammerstein-Wiener, and Neural NARX (NNARX) models. For all identified models, first, the structure of the considered models is specified. Afterwards, the models are estimated by using the estimation dataset. In the validation phase, the estimated models for each method are tested on the different datasets and the acquired models are compared based on NRMSE criterion and residual analysis in order to select one of them. After that, the parameters of the selected models are reported. Finally, the seven selected models are contrasted to decide which one is the best.