Geogebra yazılımı ile dönüşüm geometrisi konusunda öğrenme etkinliklerinin geliştirilmesi ve öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Developing learning tasks of transformation geometry with Geogebra software and investigation of teacher's views about tasks
- Tez No: 766288
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER KUTLUCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, dinamik matematik yazılımı olan GeoGebra yardımıyla dönüşüm geometrisi konusunda öğrenme etkinlikleri geliştirmek ve geliştirilen etkinlikler hakkında öğretmen görüşlerini incelemektir. Bu araştırma çalışmasında nitel araştırma yöntemlerinden olan özel durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından GeoGebra yazılımı kullanılarak ortaokul sekizinci sınıf düzeyi ve Millî Eğitim Bakanlığı matematik dersi öğretim programında (MEB, 2018) belirtilen kazanımlara dikkat edilerek dönüşüm geometrisi konusundan sekiz adet dinamik matematik öğrenme etkinliği geliştirilmiştir. Geliştirilen etkinlikler konuyla ilgili önceki literatür çalışmalarından, GeoGebra kaynak paylaşımı sitesindeki örneklerden, matematik öğretmenleri ve alan eğitimcilerinin görüşlerinden yararlanılarak oluşturulmuştur. Etkinliklerin geliştirilmesi ve tekrar gözden geçirilmesi aşamasında konuyla ilgili literatür çalışmalarından özellikle; Sinclair 'in (2003) teknoloji tabanlı etkinlikler oluşturulurken ve değerlendirilirken göz önünde bulundurulması gereken beş temel tasarım ilkesi ile McLain' in (2016) dinamik matematik yazılımı etkinlikleri değerlendirmek için önerilen çerçeve araçları göz önünde bulundurularak etkinlikler geliştirilmiş ve değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamasında araştırmacı tarafından ilke, çerçeve ve araçlara göre etkinliklerin uygunluk durumları incelenmiştir. İkinci aşamasında öğretmenlerin etkinlikleri McLain' in araçlarına göre incelemesi ve değerlendirmesi istenmiştir. Son olarak ise alan eğitimcilerinin yine Mclain' in araçlarına göre etkinlikleri inceleyip bu incelemeleri hakkında görüşlerini belirtmeleri istenmiştir. Etkinliklerin geliştirilme ve değerlendirme sürecinde elde edilen veriler incelendiğinde araştırmacı, öğretmen ve alan eğitimcisi değerlendirmelerinde bazı farklılıklar olmakla beraber genel görüş, etkinliklerin düzgün ve amacına uygun bir şekilde tasarlandığı yönündedir. Bu durum geliştirilen etkinliklerin amacına uygun olarak geliştirildiklerini destekler niteliktedir. Sonuç olarak baktığımızda bu çalışmanın, matematik öğretimine katkı sağlayacağı ve dinamik matematik etkinliği geliştirme sürecinde konunun paydaşları için uygulamalı bir örnek olacağı düşünülmektedir. Ayrıca sonradan yapılacak çalışmalarla burada geliştirilen etkinlikler daha fazla zenginleştirilebilir veya matematiğin diğer konularında benzer süreçler takip edilerek yeni etkinlikler geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop learning tasks of transformation geometry with GeoGebra software and investigation of teacher's views about learning tasks. In the study, one of the qualitative research methods, the case study method, was used. In the study, eight dynamic learning tasks on the subject of transformation geometry were developed by the researcher with GeoGebra software in accordance with the eighth-grade level of secondary school and achievements specified in the Ministry of National Education's mathematics curriculum (MoNE, 2018). From the literature studies on the subject, especially from the stages of development and review of the tasks; Tasks were developed and evaluated by considering Sinclair's (2003) five implications of the results of a case study for the design of pre-constructed dynamic geometry sketches and accompanying materials and McLain's (2016) framework tools recommended for evaluating dynamic mathematics environment tasks. The study carried out in three stages. In the first stage, the suitability of the tasks according to the McLain's framework and tools was examined by the researcher. In the second stage, teachers were asked to examine and evaluate the tasks according to McLain's tools. Finally, the field educators were asked to examine the tasks according to McLain's tools and express their opinions about tasks. When the data obtained during the development and evaluation process of the tasks are examined, there are small differences in the evaluations of the researcher, teachers and field educators, but as a common opinion, the tasks are designed properly and in accordance with their purpose. These results support that the designed tasks were developed in accordance with their purpose. As a result, it is thought that this study will contribute to mathematics learning and will be an applied example for teachers in the process of developing dynamic mathematics tasks. In addition, the tasks developed here can be further enriched with subsequent studies, or new tasks can be developed by following similar processes in other subjects of mathematics.