Artificial intelligence implementations in the smartphone industry and their impact on customer preferences (Turkey and the United Kingdom Research)
Akıllı Telefon sektöründe Yapay Zeka Uygulamaları ve Müşteri Tercihlerine Etkisi (Türkiye ve Birleşik Krallık Araştırması)
- Tez No: 766293
- Danışmanlar: PROF. DR. ASİM MAJEED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Trade, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ulster Üniversitesi (Ulster University)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Yapay zeka, canlıların ve insanların davranış biçimlerinden esinlenen sistemlerin modellenmesi çalışmalarının genel adıdır. Yapay zeka, disiplinler arası bir kavram olarak deşifre edilebilir. Yapay zeka insanların iş yükünü hafifletir. Yapay zeka teknolojileri, özellikle son yıllarda yürütülen başarılı projelerin de katkısıyla her geçen gün daha fazla ilgi çekmekte ve bu konudaki araştırmalar giderek önem kazanmaktadır. Birçok sektörde başarıyla kullanılan yapay zeka teknolojileri, akıllı telefon sektöründe de kullanılmaya başlandı. Bu tez çalışmasında, akıllı telefonlarda yapay zeka uygulamalarının müşteri tercihlerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın, önemi giderek artan akıllı telefonlarda yapay zeka konusunda gelecekte yapılacak çalışmalara kaynak olabileceği gibi, akıllı telefon firmaları için de yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence is the general name for the study of modeling systems inspired by the way living things and humans behave. Artificial Intelligence can be deciphered as an interdisciplinary concept. Artificial intelligence relieves people's workload. Artificial intelligence technologies are attracting more and more attention every day, especially with the contribution of successful projects conducted in recent years, and research on this issue is becoming increasingly important. Artificial intelligence technologies, which have been successfully used in many sectors, have also been used in the smartphone sector. In this dissertation, the effect of artificial intelligence implementations on customer preferences in smartphones was investigated. It is thought that the research may be a source for future studies on artificial intelligence in smartphones that are becoming important, but it will also be a guide for smartphone companies.