Serim amiloid A proteinin insan dokularındaki ekspressiyonu
Expression of serum amyloid a protein in human tissues
- Tez No: 76631
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT AYVALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Serum Amiloid A (SAA) iltihap, enfeksiyon ve travma gibi çeşitli durumlarda, vücudun vereceği cevab sırasında kan sıvısındaki miktarı, normalin hemen hemen 1000 katı kadar yükselen, bir tür akut-faz proteinlerdir. SAA normalde karaciğerde sentezlenmesine rağmen, fare dokularında arteriosiklerotik alanlardaki hücrelerde sentezlendiği ortaya konulmuştur. Bu çalışmada non-radioaktif in situ hibridizasyon, immünohistokimya ve RT-PCR teknikleri kullanılmıştır. İnsan normal dokularının bir çoğunda, SAA mRNA, SAA protein ve SAA gen ekspressiyonlan ortaya konulmuştur. SAA mRNA ekspressiyonu ; beyin nöronları, derinin epidermisinde, tiroid, bademcik, böbrek, pankreas, akciğer, prostat, kalın bağırsak ile meme gibi dokuların epitelinde lokalize olduğu tespit edilmiştir. Ekspressiyonun aynı zamanda, bir çok dokunun stromasında, dağınık olarak bulunan lenfositlerde, lenfoid foliküllerde ve damar endotelinde de olduğu gözlenmiştir. SAA protein ekspressiyonunu belirlemek için ise, immünohistokimya boyaması yapılmış ve meme, kalın bağırsak, pankreas, prostat, beyin, bademcik, böbrek, plasenta, dalak gibi insan dokularında SAA protein ekspressiyonu tespit edilmiştir. Bu çalışmada SAA mRNA ile protein ekspressiyonu arasında iyi bir korelasyon olduğu belirlenmiştir. RT-PCR analizleri; meme, prostat, tiroid, dalak, böbrek dokularında yapılmıştır. SAA1, SAA2 ve SAA4 gen ekspressiyonu belirlenirken, SAA3 geninde ekspressiyon belirlenememiştir. Ayrıca dalak dokusunda SAA2 gen ekspressiyonu da gözlenmemiştir. Anahtar kelimeler : Serum amiloid A protein, in situ hibridizasyon, immünohistokimya, RT-PCR
Özet (Çeviri)
Serum amyloid A (SAA) is an acute phase reactant whose level in the blood is elevated to 1000-fold as part of the response of the body to various injuries including trauma, infection and inflammation. As an acute phase reactant, the liver has been considered to be the primary site of expression, however limited extrahepatic SAA expression was described in mouse tissues and in cells of human atherosclerotic lesions. In this study, non-radioactive in situ hybridization experiments revealing that the SAA mRNA is widely expressed in many normal human tissues. Expression was localized predominantly in the epithelial components of a variety of tissues including breast, large intestine, tyroid, tonsil, spleen, liver, prostate, lung, pancreas, placenta, kidney, skin and brain. Expression was also observed in lymphocytes scattered in the stroma of many tissues and in lymphoid follicles, and in the endothelial cells lining blood vessels. Immunohistochemical staining revealed SAA protein expression many normal human tissues such as breast, large intestine, pancreas, prostate, brain, tonsil, kidney, placenta, spleen. In this study revealed that correlated well with SAA mRNA and protein expression. RT-PCR analysis were applied on breast, prostate, tyroid, spleen, kidney normal human tissues. Those selected tissues revealed expression of SAA1, SAA2 and SAA4 genes but not of SAA3, consistent with expression of these genes in breast. In addition, there is no SAA2 gene expression in the spleen tissue. Key words '.Serum amyloid A (SAA), in situ hybridization, immunohistochemistry, RT-PCR