Akıllı telefon bağımlılığı olan üniversite öğrencilerinde bilişsel davranışçı temelli psikoeğitimin etkinliği
Effectiveness of cognitive behaviour-based psychoeducation in university students with smart phone addiction
  1. Tez No: 766310
  2. Yazar: AYŞE TANŞU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Psikoloji, Education and Training, Nursing, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı,“Bilişsel Davranışçı Temelli”olarak hazırlanmış grup psikoeğitim programının üniversite öğrencilerinin akıllı telefon bağımlılık düzeyleri üzerindeki etkinliğini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: 2019-2020 yılında öğrenim gören üniversite öğrencileri ile yürütülen araştırmada, ön test-son test kontrol grup ve izlem ölçümlü deneysel desen kullanılmıştır. Akıllı telefon bağımlılığı ölçeğinden ortalamanın üzerinde puan alan 104 öğrenci belirlenmiştir. Eğitime katılmak isteyen öğrencilerden randomizasyon yöntemi ile 10'ar kişilik 52 katılımcı deney, 52 katılımcı kontrol grubu oluşturulmuştur. Deney grubuna haftada bir gün 60 dk. süren altı oturumluk psikoeğitim uygulanırken; kontrol grubuna sadece bir saatlik bağımlılık ile ilgili grup bilgilendirme toplantısı yapılmıştır. Eğitim sonunda deney ve kontrol grubuna son test, 3. ve 6. ay sonunda aralıklı olarak izlem ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The utility of cognitive-behavioural group psychoeducation programs for smartphone addiction have not been studied in Turkey. The aim of this study was to determine the effectiveness of cognitive behavioural-based psychoeducation on smartphone addiction levels in university students. Material and Methods: This study was conducted with individuals who were attending university during 2019-2020. A 6-week psychoeducation training protocol was applied to the experimental group (60–90 minutes, once a week). The control group underwent a 60-minute informative meeting about smartphone addiction. Results: The post-training smartphone addiction scores of the intervention group after training were significantly lower than the scores before training. On the other hand, in the control group, scores were similar at all time-points. While there was no significant difference between the pre-test scores of the intervention and control groups, the mean smartphone addiction score of the intervention group after training (34.17±2.88) was significantly lower than that of the control group (48.23±4.75).