Örgütsel değişim sürecinde dijital liderliğin etkisi üzerine bir inceleme
A examination on the effect of digital leadership in the process of organizational change
- Tez No: 766321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez çalışmasıyla örgütsel değişim sürecinde dijital liderliğin etkisinin hangi yönde olduğu saptanmaya çalışılmıştır. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın amacına, önemine, konusuna, soru ve hipotezlerine, yöntemine, araştırmaya ilişkin kavram ve tanımlara ve araştırmanın sunuş sırasına yer verilmiştir. İkinci bölümde dijitalleşme kavramına, dijitalleşmenin önemine, fayda ve sakıncalarına ve kamu yönetiminde dijitalleşmeye değinilmiştir. İkinci bölümde dijitalleşme kavramının yanı sıra liderlik kavramından, lider yönetici ayrımından, liderlik teorilerinden ve liderlik tarzlarından bahsedilmiştir. İkinci bölümün son kısmında ise çalışmanın ana konularından birisi olan dijital liderlik kavramından, dijital liderin karakteristik özelliklerinden, geleneksel lider ile dijital lider arasındaki farklardan ve kamu yönetiminde dijital liderin önemi üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde dijital liderlik gibi çalışmanın diğer ana konusunu oluşturan örgütsel değişim kavramından, örgütsel değişimin nedenlerinden, amacından, öneminden, yöntemlerinden, modellerinden, değişime karşı olan dirençten ve örgütsel değişimin kamu yönetimine olan yansımalarından bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde çalışmanın metodolojisine ve çalışmaya ilişkin ileri sürülen hipotezleri test edebilmek amacıyla Karaman Valiliği ve merkezi yönetimin taşra birimlerinde görev yapmakta olan idari personellere yönelik uygulanan anket çalışmasıyla ilgili bulgulara ve bu bulguların SPSS 26 Programı aracılığıyla elde edilmiş analizlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine in which direction the effect of digital leadership in the organizational change process. The study consists of four main parts. In the first part, the purpose, importance, subject, questions and hypotheses, method, concepts and definitions related to the research and the order of presentation of the research are included. In the second part, the concept of digitalization, the importance of digitalization, its benefits and drawbacks, and digitalization in public administration are mentioned. In the second chapter, besides the concept of digitalization, the concept of leadership, leader-manager distinction, leadership theories and leadership styles are also mentioned. In the last part of the second part, the concept of digital leadership, which is one of the main subjects of the study, the characteristics of the digital leader, the differences between the traditional leader and the digital leader, and the importance of the digital leader in public administration are emphasized. In the third part of the study, the concept of organizational change, which is the other main subject of the study, such as digital leadership, the reasons, purpose, importance, methods, models of organizational change, resistance to change and the reflections of organizational change on public administration are mentioned. In the fourth part, in order to test the methodology of the study and the hypotheses put forward regarding the study, the findings of the questionnaire applied to the administrative personnel working in the provincial units of the Karaman Governorate and the central government and the analysis of these findings obtained through the SPSS 26 program are included.