The changing world order and German foreign policy in the era of Chancellor Angela Merkel (2005-2021)
Değişen dünya düzeni ve Şansölye Angela Merkel döneminde Alman dış politikası (2005-2021)
  1. Tez No: 766328
  2. Yazar: HİDAYET ÇİLKOPARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Avrupa, Soğuk Savaş dönemini Sovyetler Birliği ile sıcak bir askeri çatışma yaşamadan geride bırakmayı başarmış ve büyük ölçüde Sovyetler Birliği'nin sekizinci ve son lideri Mihail Gorbaçov'un açıklık ve yeniden yapılandırma politikaları sayesinde, Sovyetler Birliği ve Varşova Paktı'nın barışçı bir şekilde sona erdiğini görebilmiştir. O dönemdeki Batı Almanya tarihi fırsatı değerlendirmiş ve Almanya'nın 2. Dünya Savaşı'ndan sonra ortaya çıkan ve Almanlar için kabul edilmesi zor bir gerçek olan bölünmüşlüğünü sona erdirmek için harekete geçmiştir.“4+2 Antlaşması”olarak bilinen, 12 Eylül 1990 tarihinde imzalanan ve 15 Mart 1991 tarihinde yürürlüğe giren bir anlaşma yeniden birleşmiş Almanya'nın dış politikasının da temellerini belirlemiştir. Diğer taraftan, NATO ve AB'nin art arda gerçekleşen genişleme dalgaları Almanya ile tarihi rakibi Rusya arasında“tampon bölge”olarak da görülebilecek bir coğrafi alan yaratmıştır. Bu jeopolitik değişiklikler sayesinde Almanya çabalarını ve kaynaklarını ağırlıklı olarak kalkınmasına, Doğu Almanya ile tekrar bütünleşmesine ve Avrupa entegrasyonunu derinleştirmeye yoğunlaştırma imkanına sahip olmuştur. Böylece Almanya son on yıllarda Avrupa'nın en güçlü ekonomisi ve dünyadaki en büyük ekonomilerden biri haline gelmiştir. Ancak çok sayıda uzman, Almanya'nın uluslararası ilişkilerdeki rolünün ve ağırlığının bu ülkenin ekonomik gücüyle uyumlu olmadığını ileri sürmektedirler. Soğuk Savaş'ın bitiminden beri uluslararası siyasi gerçekler değişmeye devam ederken, Almanya'da 16 yıl boyunca (2005-2021) iktidarda bulunan Şansölye Angela Merkel pek çok kriz ve sınamalarla karşı karşıya kalmış ve ülkesinin dış politikasının değişen uluslararası düzene uyumunu sağlayarak bu süreçlerin içinden başarıyla geçmiştir.
Özet (Çeviri)
Europe has left the Cold War period behind without a military clash with the Soviet Union and largely thanks to the policies of openness and re-structuring pursued by Michael Gorbachev, the eighth and last leader of the Soviet Union, witnessed a peaceful dissolution of the Soviet Union and Warsaw Pact. The Federal Republic of Germany (West Germany) seized the historic opportunity and moved to end the division of Germany, which has been a hard reality for Germans after World War II. An Agreement called the“4+2 Treaty”, signed on 12 September 1990 and entered into force on 15 March 1991, laid the foundations for the re-unified Germany's foreign policy. On the other hand, successive enlargement cycles of NATO and the European Union (EU) have created buffer zones between Germany and its arch-rival Russia. Thanks to these geopolitical changes, Germany has had the luxury of focusing its efforts and resources on its development and reunification with East Germany and advancing and deepening European integration. Over the past decades, the country has become the most robust economy in Europe and one of the largest in the world. However, many argue that its role and weight in international affairs do not correspond to its economic power. As global political realities have been evolving since the end of the Cold War, Chancellor Angela Merkel, at the helm of Germany for 16 years (2005-2021), has faced and navigated through several crises and challenges by adapting her country's foreign policy to the changing international order.