An overview of Turkey-KRG relations after the 2017 Independence Referendum initiative: From securitizaton to compartmentalization
2017 Bağımsızlık Referandumu girişimi sonrası Türkiye-IKBY ilişkilerine genel bakış: Güvenlikleştirmeden kompartmantalizasyona
  1. Tez No: 766331
  2. Yazar: ZEYNEL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez, Türkiye-IKBY ilişkilerinin 1990'lar ve 2000'li yıllarını tarihsel bir arka plan içerisinde değerlendirerek, temel olarak 2017 bağımsızlık referandumu sonrası Türkiye-IKBY ikili ilişkilerinin seyrine odaklanmaktadır. Her ne kadar ikili ilişkiler her iki tarafın iç politik dinamikleri, bölgesel gelişmeler ve uluslararası düzeydeki sorunlardan kaynaklı çeşitli zorluklarla karşılaşmış olsa da, ilişkiler 2007-08'den 2017 yılındaki referanduma kadar istikrarlı bir şekilde gelişmiştir. Bu çalışma, Irak Kürt liderliğini bağımsızlık referandumu yapmaya hangi faktörlerin ikna ettiğini ve Türkiye'nin bu karara olan tepkisini incelemektedir. Öte yandan hem iç hem de bölgesel dinamikler, referandum sonrasında Türkiye ve IKBY'yi iş birliği yapmaya zorlamıştır. Bu tez, Türkiye'nin kısa veya orta vadede herhangi bir bağımsız Kürt siyasi varlığını tanımayacağı argümanını ileri sürüyor. Bununla birlikte, Türkiye ve IKBY ilişkilerini kompartmantalize ederek ve iki taraf arasındaki politik tutum farklılıklarını bir kenara koyarak sürdürebilmektedir. Türkiye, Irak Kürtlerinin siyasi emellerini tatmin etmeden, ikili ilişkilerin merkezine enerji, ticaret, diplomasi ve güvenliği koyarak iki taraf arasındaki bağları güçlendirme ve ileriye taşıma gayretindedir.
Özet (Çeviri)
The thesis concentrates fundamentally on Turkey- KRG bilateral relations after the 2017 independence referendum, based on a brief historical background in the 1990s and early 2000s. Although Turkey-KRG relations had faced several hardships stemming from the domestic politics of both sides, regional conflicts, and problems at the international level, bilateral links developed consistently between 2007-08 and 2017. This study examines the factors that convinced the Iraqi Kurdish leadership to hold an independence referendum and Turkey's reaction to it. However, it is argued that both domestic and regional conditions compelled Turkey and the KRG to cooperate after the referendum. The study concludes with the argument that Turkey does not accept any independent Kurdish political entity in the short or medium term. However, Turkey and the KRG have learned to materialize their mutual interests, establishing functioning relations in certain areas without satisfying Kurdish political aspirations'. This is defined as the compartmentalization of relations.