Molibden ve nikel içeren küresel grafitli dökme demirlerde östemperleme ısıl işlemi ile mekanik özelliklerdeki değişimin araştırılması
Investigation of the change in mechanical properties by austempering heat treatment of ductile irons containing molybdenum and nickel
- Tez No: 766335
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SİNAN ŞAHİN, DOÇ. DR. MEHMET YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, molibden ve nikel içeren küresel grafitli dökme demirlerde (KGDD) östemperleme ısıl işleminin optimizasyonu yapılmıştır. GGG-70 küresel grafitli dökme demir malzemenin kompozisyonuna ek olarak molibden ve nikel elementlerinin ilavesiyle küresel grafitli grafitli dökme demir üretilmiştir. KGDD'in üretim işlemlerinden sonra 930°C sıcaklıkta 2 saat süre ile östenitleme işlemi yapılmıştır. Östenitlenen numuneler zaman-sıcaklık dönüşümü grafiği dikkate alınarak perlitik bölgeyi kesmeyen bir soğutma hızında 320°C ve 350°C sıcaklık değerlerine kadar numunelere tuz banyosu içerisinde su verme işlemi yapılmıştır. Daha sonra numuneler 320°C ve 350°C sıcaklık değerlerinde 90 dakika süreyle bekletilerek östemperleme işlemi yapılmıştır. Östemperleme işleminin tamamlanmasından sonra malzemelerin mekanik ve metalürjik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla spektral analiz, metalografi, çekme testi, sertlik testleri, optik mikroskop yardımıyla mikroyapı analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, austempering heat treatment has been optimized for ductile irons (DI) containing molybdenum and nickel. In addition to the composition of GGG-70 ductile iron material, ductile iron was produced by adding molybdenum and nickel elements. Heat treatment was applied to the samples whose production processes were completed. Austenitization was carried out for 2 hours in the temperature range of 930°C. The austenitized samples were quenched in a salt bath up to temperatures of 320 °C and 350 °C at a cooling rate that did not cut the pearlitic zone, taking into account the time-temperature conversion graph. Then, the samples were kept at 320 C or 350 C for 90 minutes. After the heat treatment process has been completed, spectral analysis, metallography, tensile tests, hardness tests, microstructure analysis with the help of optical microscope in order to determine the mechanical and metallurgical properties of the materials.