Investigating the financial saving behavior: A survey with university employees
Finansal biriktirme davranışı: Üniversite çalışanlarıyla bir anket çalışması
- Tez No: 766334
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZDEMİR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kişisel finansal istikrar ve bağımsızlık nesnel olarak iyi olarak benimsenen bir hedeftir ve çoğu insan bu hedefe düzenli finansal biriktirme davranışı yoluyla ulaşabilir. Tezin amacı demografik etkenlerin, kişilik özelliklerinin, finansal okuryazarlığın ve Covid-19 risk algısının Orta Doğu Teknik Üniversitesi çalışanlarının finansal biriktirme davranışına etkisini planlı davranış teorisi ile incelemektir. Çalışmanın literatüre katkısı, Covid-19 risk algısını biriktirme bağlamına eklemesi ve Türkiye'de kişilik özellikleri ve finansal okuryazarlık değişkenlerini kullanmasıdır. Planlı davranış teorisindeki biriktirme davranışı niyetine ek olarak biriktirme davranışını da bir değişken olarak inceledik. Katılımcılara gelirlerinin harcamalarını aşıp aşmadığı ve yüzde kaçının biriktirildiğini sorularak biriktirme davranışı ölçüldü. Davranışsal finansal biriktirme niyetinin ölçümünde planlı davranış teorisi soruları kullanıldı. Veri anonim internet anketi yoluyla METU Anket platformu üzerinden 130 kişinin katılımı ile toplandı. Sonuçlar planlı davranış teorisinin uygunluğunu ve finansal okuryazarlığın biriktirme davranışına anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Personal financial stability and independence is a goal that is objectively recognized as good, and it can be achieved by most people only by regular acts of financial saving behavior. The purpose of this thesis is to investigate the impact of demographics, personality traits, financial literacy and Covid-19 risk perception on saving behavior of Middle East Technical University (METU) employees by using the theory of planned behavior. The study aims to contribute to the literature by adding COVID-19 risk perception variable and also by using personality traits and financial literacy in relation to saving on the Turkish context. In addition to intention to save that is being used in TPB, we also investigate the saving behavior as the dependent variable. Participants were asked whether their income exceeded their spendings or not and if so, what percentage could they save from their income to measure the behavior of saving and theory of planned behavior questions were used to measure the intention of saving. Data was collected through an anonymous web survey conducted on METU survey service platform with 130 respondents. The results show that the theory of planned behavior is a good fit and financial literacy has a significant role on intention to save.