Katılım bankacılığı sektöründe kamu katılım bankalarının rolü ve önemi: Türkiye örneği
The role and importance of public participation banks in the participation banking sector: The case of Turkey
  1. Tez No: 770365
  2. Yazar: DURSUN YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞANSEL ÖZPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, bankacılık sektöründe özellikle 2005'ten sonra Bankacılık Kanunundaki düzenlemeler neticesinde varlığını hissettiren ve gelişmeye de devam eden katılım bankacılığının, bankacılık sektöründeki yeri incelenmiştir. Ayrıca Onuncu Kalkınma Planı'nda öncelikli gelişim programına dahil edilen katılım bankacılığı sektöründeki gelişmeler ele alınmıştır. 2015 yılından itibaren katılım bankacılığı sektörünün gelişmesine katkı sağlamak için kamu sermayeli katılım bankaları kurulmasıyla birlikte katılım bankacılığı sektörünün gelişim sürecinin hızlandığı saptanmıştır. Kamu sermayeli katılım bankacılığının yedi yıllık geçmişi olmasına rağmen katılım bankacılığı sektöründeki aktif rolü finansal kalemlere yansımış ve sektörde ortalama %30-35'lik bir pay elde ettiği görülmüştür. Bu verilerden hareketle kamu katılım bankalarının, katılım bankacılığı sektörünü geliştirmekte başrol oynayacakları anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the place of participation banking, which made its presence felt and continued to develop as a result of the regulations in the Banking Law, especially after 2005, in the banking sector was examined. In addition, developments in the participation banking sector, which was included in the priority development program in the Tenth Development Plan, were discussed. It has been determined that the development process of the participation banking sector has accelerated with the establishment of state-owned participation banks in order to contribute to the development of the participation banking sector since 2015. Although public participation banking has a history of seven years, its active role in the participation banking sector is reflected in financial items and it has been observed that it has an average of 30-35% share in the sector. Based on these data, it is understood that public participation banks will play a leading role in developing the participation banking sector.