Fijital pazarlamada artırılmış gerçeklik uygulamalarının Y ve Z kuşağı üzerindeki etkisine yönelik bir araştırma
A research on the impact of augmented reality applications on generation Y and Z in phygital marketing
- Tez No: 766397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Son yıllarda dünyada pazarlama dahil her alanda kıyasıya rekabet yaşanmaktadır. İşletmeler şimdiki ve gelecekteki tüketiciler için daha erişilebilir olmak, rakiplerinin önüne geçmek için gelişmiş pazarlama tekniklerini devreye almaktadır. Günümüzde tüketiciler ürünleri kıyaslamayı, fikir ve önerileri almayı istemektedirler. En önemlisi de bir karara varmadan önce ürünü hissetmeyi arzu etmektedirler. Tüketicilerin bu arzularını dijital pazarlama veya geleneksel pazarlama yöntemleri tek başına karşılayamamaktadır. İnsanlar artık çevrimiçi rahatlığın ve çevrimdışının somut yönünün entegre edildiği bütünsel bir deneyim aramaktadır. Bu bağlamda dijital ve fizikselin birleşiminden oluşan fijital pazarlama devreye girmektedir. İşletmelerin geniş kitlelere hitap etmesi ve kendilerini anlatmanın yeni yolu, fijital pazarlama içerisindeki dinamik dijital gerçekliklerdir. Dijital gerçekliklerin diğer bir yolu ise artırılmış gerçekliktir. Artırılmış gerçeklik ile tüketiciler markalarla daha duygusal ve empatik bir düzeyde bağlantı kurabilmektedir. Fijital pazarlamada artırılmış gerçeklik uygulamalarının potansiyel tüketicileri arasında yer alan Y ve Z kuşaklarının bu alandaki davranışları önem arz etmektedir. Bu bağlamda fijital pazarlamanın bir enstrümanı olan, gerçek dünya ve sanal dünyayı birleştiren artırılmış gerçeklik teknolojisinin Y ve Z kuşakları üzerindeki etkisinin araştırılması ve bu kuşaklar arasındaki benzerlik ve farklılıkların olup olmadığı bu çalışma ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmaya katılanlara bazı ürünlere ve firmalara ait fijital pazarlama ve artırılmış gerçeklikle ilgili örnek uygulamalar internet ortamında izletilerek bu kuşak mensubu kişilerin görüşleri çevrimiçi anket yöntemiyle toplanmıştır. Araştırma sonucunda, Y ve Z kuşağı bireylerinin bu uygulamalara olumlu baktığı ve fijital pazarlama algılarının iki kuşak arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been fierce competition in every field including marketing in the world. Businesses use advanced marketing techniques to be more accessible to current and future consumers and to get ahead of their competitors. Today, consumers want to compare products, get ideas and suggestions. Most importantly, they want to feel the product before making a decision. Digital marketing or traditional marketing methods cannot meet these desires of consumers alone. People are now looking for a holistic experience in which online convenience and the tangible aspect of offline are integrated. In this context, phygital marketing, which is a combination of digital and physical, comes into play. The new way for businesses to appeal to large audiences and express themselves is the dynamic digital realities within phygital marketing. Another way of digital realities is augmented reality. With augmented reality, consumers can connect with brands on a more emotional and empathetic level. The behaviors of Y and Z generations, who are among the potential consumers of augmented reality applications in phygital marketing, in this area are important. In this context, it has been tried to investigate the effect of augmented reality technology, which is an instrument of phygital marketing and combines the real world and the virtual world, on Y and Z generations and whether there are similarities and differences between these generations. Sample applications of phygital marketing and augmented reality belonging to some products and companies were watched on the internet, and the opinions of this generation members were collected by online survey method. As a result of the research, it was determined that the Y and Z generation individuals viewed these practices positively and there was no statistically significant difference in their phygital marketing perceptions between the two generations.