PIIGS ülkelerinin makroekonomik göstergelerinin kümeleme analiziyle incelenmesi
Analysis of macroeconomic indicators of PIIGS countries by cluster analysis
- Tez No: 766400
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAKAN BÜYÜKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışmanın amacı, PIIGS ülkelerini de kapsayan 28 euro bölgesi ve 1990-2019 dönemi için, bütçe açığı, dış ticaret hacmi, cari açık, gayrisafi yurtiçi hasıla, enflasyon ve işsizlik değişkenlerinin kümeleme analizi yardımıyla küme yapısının ve gruplanmaların ortaya konulmasıdır. PIIGS ülkeleri mali ve ekonomik kırılganlıkları ile Euro bölgesi içerisinde olumsuz ayrışmış ve farklı bir grup olarak tanımlanmıştır. Literatürde, bu ülkelerin birçok ekonomik değişken açısından benzerlik göstermediği gerekçesi ile bu tür bir gruplamanın tam doğru bir gruplama olmadığı iddia edilmiştir. Bu çalışmanın ana amacı, bu tartışmaların doğruluğunun bilimsel tekniklerle test edilmesidir. Analiz sonuçlarına bağlı olarak ortaya çıkan ana bulgular şu şekilde özetlenebilir. Bütçe açığı, Dış ticaret açığı, Cari açık ve İşsizlik oranı değişkenleri için hem tüm periyot hem de alt periyot için PIIGS ülkeleri aynı kümede yer almamıştır. Diğer yandan, GSYİH ve Enflasyon değişkenleri bağlamında hem tüm periyot hem de alt periyot için PIIGS ülkeleri aynı kümede yer almıştır. Analiz sonuçlarından görüleceği üzere, PIIGS ülkeleri temel ekonomik değişkenlerin çoğu için aynı yapıda bir kümelenme göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal the cluster structure and groupings with the help of clustering analysis of the variables of budget deficit, foreign trade volume, current account deficit, gross domestic product, inflation and unemployment for the period of 1990-2019 and the 28 euro zone, including the PIIGS countries. PIIGS countries, with their financial and economic vulnerabilities, were negatively differentiated within the Eurozone and defined as a different group. In the literature, it has been claimed that such a grouping is not a completely correct one, on the grounds that these countries do not show similarity in terms of many economic variables. The main purpose of this study is to test the accuracy of these discussions with scientific techniques. The main findings that emerged from the results of the analysis can be summarized as follows. For the variables of budget deficit, foreign trade deficit, current account deficit and unemployment rate, PIIGS countries were not included in the same cluster for both the whole period and the sub-period. On the other hand, in the context of GDP and Inflation variables, PIIGS countries were included in the same cluster for both the whole period and the sub-period. As can be seen from the analysis results, PIIGS countries do not show a clustering in the same structure for most of the main economic variables.