Keystroke transcription from acoustic emanations using continuous wavelet transform
Sürekli dalgacık dönüşümü kullanılarak akustik yayılımlardan tuş çıkarımının yapılması
  1. Tez No: 766404
  2. Yazar: ABDULLAH ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU GÜNEL KILIÇ, DOÇ. DR. CENGİZ ACARTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
En yaygın iletişim yöntemlerinden biri yazılı iletişimdir. Yazılı iletişim yıllar içinde çeşitli biçimlerde bulunmuş, teknik ve teknolojik gelişmelerle şekil değiştirmiştir. Günümüzde yazılı iletişim dijital ortama kaymış ve klavyeler en sık kullanılan giriş noktalarından biri haline gelmiştir. Bu, klavyeleri bilgi akışında kritik bir düğüm haline getirir. Klavyeden girilen bilgilerin sızmasının birkaç yolu vardır. Akustik yayılım bu sızıntı yollarından biridir. Literatürde, tuş seslerini işlemeyi ve bilgiyi yakalamayı amaçlayan bu saldırı türü için çeşitli yaklaşımlar önerilmiştir. Ancak, bu amaçla sürekli dalgacık dönüşümünün kullanımı daha önce araştırılmamıştır. Sürekli dalgacık dönüşümü, darbe benzeri sinyaller için hem zaman hem de frekansta daha iyi çözünürlük sağlar. Bu nedenle, bu dönüşüm, diğer geleneksel dönüşümlere göre tuş seslerinin analizine daha uygundur. Bu tezde, bir klavyenin akustik yayılımlarından gelen tuş vuruşlarının transkripsiyonu için, dalga dosyalarını girdi olarak kullanarak ve yazılı metni %57,2'ye kadar doğrulukla çıktı olarak geri alarak, sürekli dalgacık dönüşümüne dayalı bir yöntem öneriyoruz. Başlangıçta, farklı şekillerde birden çok kez basılan 38 tuşun tuş seslerini kaydederek bir veri seti oluşturuldu. Bunlar daha sonra tuş vuruşu seslerinin özelliklerini saptamak, ayırmak ve elde etmek için sürekli dalgacık dönüşümü kullanılarak analiz edildi. Çeşitli sınıflandırma algoritmaları test edilmiş ve performanslar kaydedilmiştir. Sözlükler ve dil modelleri kullanılarak sistem çıktısının iyileştirilmesi ve ayrıca hata matrisinin kendisinden elde edilen bilgiler için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most common methods of communication is written communication. Written communication has been found in various forms over the years and has changed shape with technical and technological developments. Today, written communication has shifted to digital media and keyboards have become one of the most frequently used entry points. This makes keyboards a critical node in the flow of information. There are several ways in which information entered through the keyboard can leak. Acoustic propagation is one of these leakage pathways. In the literature, various approaches have been proposed for this attack type, which aim to process the keystroke sounds and capture the information. However, the usage of continous wavelet transform for this purpose has not been explored before. Continous wavelet transform provides better resolution in both time and frequency for impulse-like signals. Therefore, this transformation is better suited to the analysis of keystroke sounds than other conventional transforms. In this thesis, we propose a method based on the continuous wavelet transform for transcription of keystrokes from the acoustic emanations of a keyboard, using wave files as input and recovering the written text as output with up to 57.2% accuracy. Initially a dataset was generated by recording keystroke sounds of 38 keys pressed multiple times in different ways. These were then analysed using the continuous wavelet transform in order to detect, segregate and obtain features of keystroke sounds. Various classification algorithms were tested and performances were recorded. Recommendations were made for improving the system output by using dictionaries and language models, as well as the information obtained from the confusion matrix itself.