İnsan hepatosit karsinoma hücrelerinde seramidaz inhibisyonu nedenli sitotoksisitenin araştırılması
Investigation of ceramidase inhibition-induced cytotoxicity in human hepatocyte carcinoma cells
- Tez No: 766410
 - Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE MEHTAP KUTLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kanser vücuttaki hücrelerin sınırsız bölünmesi ve çoğalması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. İnsanlar, farklı yaklaşımlara ve tedavilere yol açan farklı DNA yapılarına sahiptir. Günümüzde çeşitli kanserlerin tedavisinde immünoterapi, radyoterapi, kemoterapi, cerrahi, hormon tedavisi, gen tedavisi ve hedefe yönelik tedaviler gibi tedaviler kullanılmaktadır. Dünyada her yıl yaklaşık 10 milyon kişi çeşitli kanserlerden ölmekte ve yaklaşık 20 milyon kişiye çeşitli kanserlerin teşhisi konmaktadır. Bu kanserlerin en sık görülenleri meme, akciğer, mide, karaciğer, deri ve prostat kanserleridir. Karaciğer kanseri dünya çapında en yaygın altıncı ve en ölümcül üçüncü kanserdir. 2020'de karaciğer kanserinden yeni vaka ve ölüm için küresel kanser oranları sırasıyla yaklaşık 906.000 ve 880.000'dir. Hepatoselüler karsinom (HCC), karaciğer hastalığı ve sirozu olan hastalarda ortaya çıkan birincil karaciğer tümörüdür. Karaciğer kanserini tedavi etmek için yeterli tedavi yoktur ve yeni tedavilere ihtiyaç vardır. Sfingolipidler, kanser hücrelerinin büyümesinde ve ölümünde önemli bir rol oynar. Apoptoz, sfingolipid enzimleri tarafından düzenlenir ve seramidazın inhibisyonu kanserin tedavisine yardımcı olur. Bu çalışmada, bir seramidaz inhibitörü olan LCL521 karaciğer kanseri hücrelerinde neden olduğu sitotoksik, antiproliferatif ve hücre ölümünü araştırılmıştır. HepG2 hücreleri üzerindeki sitotoksik etkileri MTT testi ile belirlenmiştir ve hücrelerdeki ölüm tipi akış sitometrisi ile belirlenmiştir. Daha sonra hücrelerin morfolojik değişiklikleri konfokal mikroskopi ile incelenmiş ve ince yapısal değişiklikler geçirimli elektron mikroskobu ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is a disease that occurs as a result of unlimited division and proliferation of cells in the body. People have different DNA structures that lead to different approaches and treatments. Today, treatments such as immunotherapy, radiotherapy, chemotherapy, surgery, hormone therapy, gene therapy and targeted therapies are used in the treatmentof various cancers. About 10 million people die from various cancers in the world every year, and about 20 million people are diagnosed with various cancers. The most common of these cancers are breast, lung, stomach, liver, skin and prostate cancers. Liver cancer is the sixth most common and third deadliest cancer worldwide. The global cancer rates for new cases and deaths from liver cancer in 2020 are approximately 906,000 and 880,000, respectively. Hepatocellular carcinoma (HCC) is the primary liver tumor that occurs in patients with liver disease and cirrhosis. There is not enough treatment to cure liver cancer and new treatments are needed. Sphingolipids play an important role in the growth and death of cancer cells. Apoptosis is regulated by sphingolipid enzymes and inhibition of ceramidase helps treat cancer. In this study, cytotoxic, antiproliferative and cell death caused by LCL521, a ceramidase inhibitor, in liver cancer cells were investigated. The cytotoxic effects on HepG2 cells were determined by MTT assay and the type of death in cells was determined by flow cytometry. Then, the morphological changes of the cells were examined by confocal microscopy and the fine structural changes were examined by transmission electron microscopy.