Termoelektrik soğutma sisteminin termal performansının nanoakışkanlarla iyileştirilmesi
Improvement of thermal performance of thermoelectric cooling system with nanofluids
- Tez No: 766416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜPHAN MANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Teknolojide yaşanan ilerlemeler sayesinde mekanik, elektronik gibi alanlarda çeşitli cihazların kullanımı artmıştır. Bu cihazlarla birlikte cihazların çalışırken ısınması gibi problemleri de beraberinde getirmiştir. Termoelektrik eleman peltierde de durum böyledir. Peltier, çalışırken bir yüzü sıcak diğer yüzü soğuk olan termoelektrik elemandır. Sıcak yüzü için etkin soğutma yapılmazsa bu durum soğuk yüzeyi de etkiler hatta peltier bozulabilir. Bunun önüne geçmek için ve peltierin hazneyi ne kadar soğutabileceğini görmek için bir dizi deney gerçekleştirildi. Peltier soğutulmasında soğutucu akışkan olarak saf su ve SiO2 kullanıldı. Nanoakışkan için kullanılan nanopartiküllerin oranları sırasıyla %0.25, %0,5 ve %1 olarak kararlaştırıldı. Nanoakışkanda değişen hacimsel oranlarla birlikte peltierin elektriksel gücü ve farklı hacimlerdeki soğutma haznesinde de deneyler gerçekleştirildi. Peltierin (termoelektrik eleman) elektriksel gücü 6V, 8V, 10V ve 12V olarak belirlendi. Nanoakışkan kütlesel debisi için 6, 10 ve 14 g/s olarak belirlenirken soğutma haznesinin hacmi ise 38×30×13 cm ve 26×20×12 cm olarak kararlaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Thanks to the tools in technology, electronic consumables can be used. Along with these devices, it also brought problems such as heating of the devices while working. This is also the case with the thermoelectric element peltier. Peltier is a thermoelectric element that is hot on one side and cold on the other. If there is no effective cooling for the hot side, this will also affect the cold surface and even the peltier may deteriorate. To avoid this and to see how much the peltier could cool the chamber, a series of experiments were carried out. Pure water and SiO2 were used as refrigerants in Peltier cooling. The proportions of nanoparticles used for nanofluid were determined as 0.25%, 0.5% and 1%, respectively. Experiments were also carried out in the electrical power of the peltier and the cooling chamber of different volumes, along with the varying volumetric ratios in the nanofluid. The electrical power of the Peltier (thermoelectric element) was determined as 6V, 8V, 10V and 12V. While the mass flow rate of nanofluid was determined as 6, 10 and 14 g/s, the volume of the cooling chamber was determined as 38×30×13 cm and 26×20×12 cm.