Sınıf öğretmen adaylarının sanal müze kullanımına yönelik memnuniyet düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
Examination of class teacher candidates satisfaction levels with the use of virtual museum according to some variables
- Tez No: 766430
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZE YASA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada öğretmen adaylarının sanal müze kullanımına yönelik memnuniyet düzeylerini belirlemek, aynı zamanda öğretmen adaylarının demografik özelliklerine göre sanal müze kullanımına yönelik memnuniyet düzeyleri arasındaki farklılıkları tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırma, genel tarama modeline dayalı betimsel bir çalışma deseninde tasarlanmıştır. Çalışmaya 2019-2020 güz ve bahar dönemlerinde Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalında 1., 2., 3. ve 4. sınıfta öğrenim gören 190 kadın ve 53 erkek öğrenci katılmıştır. Covid19 salgını sebebiyle çalışma online olarak gerçekleştirilmiş, sanal müzeler hakkında bilgi verilmiş, ders planları sunulmuş ve örnek sanal müze gezileri yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ile Teker ve Özer (2016) tarafından Türkçeye uyarlanmış ve geliştirilmiş olan sanal müze sanal tur memnuniyet ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda sanal müze kullanımına yönelik genel memnuniyet düzeyinin düşük, cinsiyet değişkeni bakımından sanal ortamın kullanılabilirliği alt boyutunda kadın öğrencilerin görüşlerinin erkek öğrencilerin görüşlerinden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Yaş, sınıf düzeyi, online ders hariç ortalama internet kullanım süresi değişkeni bakımından öğrencilerin sanal ortam memnuniyeti, sanal ortamın kullanılabilirliği alt boyutlarında ve sanal müze kullanımına yönelik genel memnuniyet düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Sonuç olarak araştırmanın örneklem grubunu oluşturan sınıf öğretmen adaylarının sanal müze sanal tur memnuniyet ölçeği puanları ile cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, online ders hariç ortalama internet kullanım süreleri arasında bireysel farklılıklara, sosyo-demografik ve sosyokültürel sebeplere bağlı olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the satisfaction levels of teacher candidates for the use of virtual museums, and also to determine the differences between the satisfaction levels of teacher candidates for the use of virtual museums according to their demographic characteristics. The research was designed in a descriptive study pattern based on the general survey model. 190 female and 53 male students studying in the 1st, 2nd, 3rd and 4th grades of Bolu Abant İzzet Baysal University, Faculty of Education, Department of Classroom Teaching in the fall and spring semesters of 2019-2020 participated in the study. Due to the Covid19 epidemic, the study was carried out online, information was given about virtual museums, lesson plans were presented and sample virtual museum visits were made. The personal information form and the virtual museum virtual tour satisfaction scale, which was adapted and developed into Turkish by Teker and Özer (2016), were used as data collection tools. As a result of the research, it was determined that the general satisfaction level for the use of virtual museums was low, and the opinions of female students were higher than the opinions of male students in the sub-dimension of the usability of the virtual environment in terms of gender. Statistically significant differences were found between the students' satisfaction level of the virtual environment, the usability of the virtual environment sub-dimensions, and the general satisfaction levels for the use of virtual museums in terms of age, grade level, average internet usage time excluding online lessons. The results indicate that there are meaningful differences between the virtual museum virtual tour satisfaction scale scores of primary school teacher candidates, who constitute the sample group of the research, and their gender, age, class level, average internet usage time excluding online lessons; depending on their individual differences, socio-demographic and socio-cultural reasons.