Teknoloji destekli otantik çevrim içi öğrenme ortamlarının biyoloji laboratuvar dersi kapsamında incelenmesi
Examination of technology supported authentic online learning environments in the context of biology laboratory course
- Tez No: 766431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI GÖRGÜLÜ ARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmada, uzaktan eğitim sürecinde biyoloji laboratuvar dersinde;“Hücre, Mitoz ve Mayoz Bölünme”konuları kapsamında uygulanan teknoloji destekli otantik öğrenme ortamlarının fen bilgisi öğretmenliği 1. sınıf öğrencilerinin; eğitim teknolojileri standartlarına yönelik öz yeterliklerine, biyoloji laboratuvarına yönelik tutumlarına, biyoloji öz yeterliklerine ve biyoloji laboratuvar dersi başarılarına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini bir devlet üniversitesindeki 1. Sınıfta okuyan 40 fen bilimleri öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada karma araştırma modellerinden gömülü bütünleşik desen kullanılmıştır. Araştırma bir deney (n=19) ve kontrol grubuyla (n=21) gerçekleştirilmiştir.“Hücre, Mitoz ve Mayoz Bölünme”konuları deney grubunda teknoloji destekli otantik çevrim içi öğrenme ortamı ile kontrol grubunda ise uzaktan eğitim ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın nitel bölümünde bir durum çalışması yürütülmüştür. Çalışmanın nicel bölümünde ise öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Eğitim Teknolojisi Standartlarına Yönelik Öz-Yeterlik Ölçeği, Biyoloji Laboratuvarına Yönelik Tutum Ölçeği, Biyoloji Öz-Yeterlik Ölçeği, Biyoloji laboratuvar dersi“Hücre, Mitoz ve Mayoz Bölünme”konuları ile ilgili araştırmacı tarafından geliştirilmiş“Hücre Başarı Testi”ve Hücre Bölünmesi Başarı Testi", biyoloji laboratuvar dersi veren öğretim üyelerine uygulanan görüşme formu, biyoloji laboratuvar dersini alan öğrencilere uygulanan görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri SPSS 18.0 istatistik programı ile çözümlenmişken, araştırmanın nitel verilerinde tanımlayıcı içerik analizi yapılarak önce kod, sonra kategori ve en son temalar belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda akademik başarı olarak gruplar arasında deney grubu lehine bir fark oluşmuştur. Bunun yanında, deney grubunda eğitim teknolojileri standartlarına yönelik öz-yeterlik, biyoloji dersine yönelik öz-yeterlik ve biyoloji laboratuvarı dersine yönelik tutumlarında anlamlı bir artış meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim of this study is to investigate the effects of pre- service teachers' experiences in the distance education process within the technologically enhanced authentic learning environments on their self-efficacy towards educational technology standards, attitudes towards biology laboratory, biology self-efficacy and biology laboratory course achievement. In addition, the process in the technologically enhanced authentic online learning environment was examined based on self-reports of the pre-service teachers. The sample of the research consists of 40 pre-service science teachers in the first year of a state university. Embedded design, one of the mixed research models, was used in the research. The research was carried out with an experiment (n=19) and a control group (n=21).“The cell, mitosis, meiosis”topics were taught in an authentic online learning environment supported by technology in the experimental group and by distance education due to pandemic in the control group. In the qualitative part of this study, a case study was conducted. In the quantitative part of the study, the experimental design with pretest-posttest control group was used. As a data collection tool, Self-Efficacy Scale for Educational Technology Standards, Attitude Scale for Biology Laboratory, Biology Self-efficacy Scale, Biology laboratory course“The Cell”and“ The Cell Division”achievement tests were used. The interview form applied to the instructors giving laboratory courses, the interview form applied to the students taking biology laboratory course. While the quantitative data of the research were analyzed with the SPSS 18.0 statistical program, the qualitative data of the research were analyzed as codes first, then categories and lastly themes by using descriptive content analysis. One of the prominent results of the research is a significant difference between the groups in terms of academic achievement in favor of the experimental group. In addition, while self-efficacy towards educational technology standards, self-efficacy towards biology lesson and the attitudes of the participants towards the biology laboratory course increased in the experimental group.