Bizans maden sanatı ve Kuşadası, Kadıkalesi kazısı maden buluntularına tipolojik ve üslupsal yaklaşımlar
Byzantine metal art and Kuşadası, Kadikalesi excavations, typological and stylistic approaches
- Tez No: 766439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE DOĞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 639
Özet
“Bizans Maden Sanatı ve Kuşadası, Kadıkalesi Kazısı Maden Buluntularına Tipolojik ve Üslupsal Yaklaşımlar”başlıklı tez kapsamında Kuşadası Kadıkalesi Kazısı'nda 2001-2020 yılları arasında bulunmuş maden eserler çalışılmıştır. Maden buluntular yıllara göre tasniflenmiş ve kendi içlerinde tipolojik olarak guruplara ayrılmışlardır. Yapılan bu tipolojik gruplamada öncelik malzemelerin kullanım şekilleridir. Kullanım şakillerine göre ayrılan tüm malzemeler katalog kısmında ayrıntılı olarak tanıtılmıştır. Katalog kısmında malzemeler; buluntu yılı, maden envanter numarası ve kale içindeki mekanlara göre nerede bulunduğu yazılmıştır. Ardından tanıtımı yapılan malzemenin benzer örnekleri de verilerek tarihlendirme önerisi getirilmiştir. Kataloğa dahil olan 942 malzeme son bölümde bulundukları mekanlar açısından değerlendirilerek Kadıkalesi'nde bulunmuş olan anıtsal kilise, şapeller ve diğer mekanlar ile olan bağlantıları sorgulanmış, bu mekanlara buluntular vasıtasıyla bir işlev kazandırılıp kazandırılamayacağı tartışılmıştır. Sonuç kısmında ise elde edilen veriler kısaca değerlendirilerek maden eserlerin ve mekanların tarihlendirme önerileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis titled“Byzantine Metal Art and Kusadasi, Kadıkalesi Excavations, Typological and Stylistic Approaches”, metal artifacts found in Kusadası Kadıkalesi Excavation between 2001-2020 were studied. Metal finds were classified according to years and grouped typologically within themselves. In this typological grouping, the priority is the use of materials. All materials separated according to their usage are introduced in detail in the catalog section. Materials in the catalog section; The year of the find, the mine inventory number and the places in the castle where it was found were written. Then, similar samples of the material introduced were given and a dating suggestion was made. In the last section, the 942 materials included in the catalog were evaluated in terms of the places they were found in, and their connections with the monumental church, chapels and other places found in Kadıkalesi were questioned, and it was discussed whether these places could be given a function through the finds. In the conclusion part, the data obtained are evaluated briefly and the dating suggestions of the metal artifacts and places are given.