A research on local governments' view on integrated reporting in Turkey and a model proposal
Türkiye'de yerel yönetimlerin entegre raporlamaya bakışı üzerine bir araştırma ve bir model önerisi
- Tez No: 766438
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN TANSEL KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 372
Özet
Paydaşları ile en yakın teması kuran kamu kurumu statüsünde olan Belediyelerin daha şeffaf, hesap verebilir, anlaşılır ve güçlü iletişim kanallarına sahip olması önemlidir. Kurumsal raporlar, yerel yönetimler ve paydaşları arasındaki iletişimi sağlayan araçlardır. Tek bir raporda hem finansal hem de finansal olmayan bilgileri paydaşlarına ulaştırma olanağı sunan Entegre Raporlar, yerel yönetimler tarafından kullanılabilecek yenilikçi kurumsal raporlama örneklerindendir. Bu çalışmanın amacı ülkemizde hizmet veren yerel yönetimler tarafından uygulanabilir bir“Entegre Raporlama Modeli”önerisinde bulunmak ve önerilen model kapsamında“Entegre Performans Ölçümlerini”yapmaktır. Çalışmanın amacı doğrultusunda, ülkemizde bulunan 29 Büyükşehir Belediyesi'nin 2018-2020 yılları arasında yayınladıkları yıllık faaliyet raporları incelenmiş, elde edilen sosyal veriler“içerik analizi”yöntemi ile sayısallaştırılmış ve 12 uzmandan alınan görüşler ile birlikte“çok kriterli karar verme”yöntemlerinden“analitik hiyerarşi süreci”tekniği kullanılarak model önerisi oluşturulmuştur. Sayısallaştırılmış sosyal veriler ile yerel yönetimlerin finansal raporlarından elde edilen finansal veriler analiz edilerek yerel yönetimlerin ilgili tarih aralığındaki performans ölçümleri yapılmıştır. Analiz sonucu, entegre raporlamanın Belediyeler için uygulanabilir bir raporlama modeli olduğunu ve mevcut raporlama modellerinin içerik olarak entegre raporlamaya yakın, ancak yapıları ve çerçeveleri bakımından farklı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Municipalities are expected to be more transparent, accountable, understandable and to have stronger communication channels with stakeholders. Corporate reports are the tools that establish strong dialogs with stakeholders. Integrated Reports, which provide the opportunity to deliver both financial and non-financial information in a single report, is one of the innovative corporate reporting model. The purpose of this study is to propose an“Integrated Reporting Model”applicable by local governments in Turkey and to make“Integrated Performance Measurements”. In line with the purpose of the study, annual reports published by 29 Metropolitan Municipalities in Turkey between 2018-2020 were examined, the social data obtained from that reports were digitized with the“content analysis”method, and a model proposal was constituted and performance measurement was together with the opinions of 12 experts, by using the“analytical hierarchy process”technique of“multi-criteria decision making”methods. The result of the analysis indicate that integrated reporting is an applicable reporting model for Municipalities and current reporting models of them close to integrated reporting in terms of their contents but different by their structures, and frameworks.