Türkiye'de hayvancılığa yönelik destekleme ve dış ticaret politikalarının ülke hayvancılığına etkileri üzerine bir araştırma
- Tez No: 76644
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN TUFAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Türkiye'de 1970 yılından bu yana, hayvancılıkla uğraşan işletmelerin sayısı ve toplam hayvan varlığı devamlı azalmaktadır Kırmızı et ve süt üretimi de, 1986 yılından bu yana artırılamamaktadır. Bunda; barınak, beslenme, sağlık ve koruma, sigorta, örgütlenme ve pazarlama konularında yaşanan sorunların önemli etkisi vardır. Bunların çözümlenmesi, sübvansiyon desteklemelerini zorunlu kılmaktadır. Nitekim 1987 yılından bu yana; düşük faizli kredi, damızlık hayvan ithalatı, suni tohumlama, et ve süt teşvik primi, ilaç desteği ile teşvik belgeli hayvancılık ve projeli hayvancılık konulu desteklemeler uygulanmaktadır. Ancak izlenen destekleme uygulamalarında yaşanan çeşitli aksaklıklar nedeniyle, ülke hayvancılığında beklenen gelişmeler sağlanamamakta ve yaşanan sorunlar da çözüme kavuşturulamamaktadır. Desteklemelerle ilgili yasal ve kurumsal yapıda devamlı değişim olmakta ve pek çok kurum aracılığı ile destekleme uygulamaları yürütülmektedir. Bunun yanında, destekleme oranları günün koşullarına göre yenilenmemekte, destekleme ödemeleri zamanında yapılmamakta ve destekleme yapılacak işletmeler ile üreticilerin önceden belirlenmesine gerekli özen gösterilmemektedir. Ayrıca, destekleme uygulamasından önce konuya yönelik önaraştırmalar yapılmayıp, uygulamanın sonuçları izlenerek aksayan taraflar zamanında giderilmemektedir. Buna karşın, karma yemde olduğu gibi ya doğrudan uygulamaya son verilmekte veya bir süre ara verilmektedir. Öte yandan, desteklemeye en çok gereksinim duyulan dönemde, kasaplık hayvan ve et dış alımına gidilmekte ve böylece ülke hayvancılığı daha da zor duruma sokulmaktadır. İzlenen mevcut destekleme ve dış ticaret politikaları ile ülke hayvancılığının sorunlarının tamamen çözümlenmesi ve hayvancılığın, gelişmiş ülkeler düzeyine ulaştırılması olanaklı değildir. Bu yüzden, öncelikle, acil çözüm bekleyen ve desteklemelerdeki başarı düzeyini de etkileyen örgütlenme, kayıt sisteminin oluşturulması, meraların ıslahı, entansifleşme, optimum işletme büyüklüğüne ulaşma gibi pek çok yapısal sorun çözüme kavuşturulmalıdır. Bu nedenle, mevcut aksaklıkların giderilmesi yanında, desteklemeler, yapısal sorunlara da çözüm getirecek şekilde yeniden düzenlenmelidir. Bunun yanında, hayvancılık ürünlerine yönelik gümrük tarifeleri, uluslararası anlaşmalara ters düşmeyecek şekilde en yüksek oranlarda uygulanmalıdır. Anahtar Kelimeler : Destekleme Politikaları, Dış Ticaret Politikaları, Teşvik Politikaları, Hayvancılık Sübvansiyonları, İthal Damızlık, Hayvancılık Kredileri, Hayvancılık Sorunları.
Özet (Çeviri)
The number of total animal and livestock farms in Turkey have been continuously decreasing from 1970 until nowadays. Also, the production of red meat and milk have not being increased since 1986. The problems which animal shelter, feeding, health and protection, insurance, organization and marketing have a importance effect on negative developments emphasized up. To solve that problems results in that subsidy supports is applied for livestock. As a matter of fact, various supports has been applied since 1987. Those are as follow: credits with low interest rate, import animal for breeding, artificial insemination, meat and milk encouragement premiums, subsidy for medicine, livestock with encouragement certificate and project But, the developments expected in livestock production activity in Turkey is not able to provided because of that some difficulties happened in support applications and the existing problems of Turkish livestock is not able to solved. The legal and institutional structure concerning livestock supports change continuously, and also supports are applied by many institutions. In addition, the ratios of supports are not regulated according to present conditions, support payments is not paid in time. And also, it is not attached importance to determination of producers and farmers who will taken into support program. Except from that, beside necessary studies is not done beforesupport applications, the problems happened is not solved in time while observing results of support applications. Instead of that, it is preferred either support application is exactly finished as done for factory food or not applied for a few years. On the other hand, the animal to slaughter and meat are imported in period that livestock sector should be mostly supported, which results in Turkish livestock has more difficulties. It is not possible the level of Turkish livestock is reached to the level of developed countries and to solve existing problems concerning livestock by applied support and trade policies in Turkey. That's why, firstly, structural problems that effect on the success level of support applications should be solved in the shortest period. In general, the structural problems are about generation of record system, improvement of pasture, specialisation on production and reach to the optimum farm size. For that reasons, applied supports to Turkish livestock should be newly arranged while including solutions of structural problems beside existing deficiencies in present support applications is completed. In addition, custom tariffs concerning livestock products should be applied at the highest ratios that suit international agreements. Key Words : Support Policies, Foreign Trade Policies, Encouragement Policies, Livestock Subsidies, Import Animal, Livestock Credits, Livestock Problems.