Nitrotiyofen içeren schiff bazlı bileşiklerin miselli indüklenmiş kolesterik fazlara etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the containing nitrothiophene schiff-based compounds on induced micellar cholesteric phase
  1. Tez No: 766459
  2. Yazar: SELÇUK TANAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ALAMAN AĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yapılan bu çalışmada, anyonik çift karakterli molekül sodyum dodesil sülfat (SDeS) ile hazırlanan miselli nematik silindirik ve miselli nematik disk fazlardan miselli kolesterik silindirik ile miselli kolesterik disk fazlar indüklenmiştir. Optkçe aktif olarak kullanılan L-Alanin Hidroklorür Monodesilesterin (L-ADE) sarmal adım uzunluğuna etkisi belirlenmiştir. Hazırlanan kolesterik fazlara tiyofen türevi Schiff bazı bileşiklerin etkisini incelemek amacıyla (1E,1'E)-N,N'-(Hekzan-1,6-diamin)bis(1-(5-nitrotiyofen-2-il)metanimin (Bileşik 1) ve (Z)-1-(5-nitrotytiofen-2-il)-N-(4-((E-(5-nitrotiyofen-2-il)metilen)amino)butil)metanimin (Bileşik 2) bileşikle-ri sentezlenerek yapıları FT-IR, UV-gb., 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopileri ile karakterize edilmiştir. SDeS / Dekanol (Dek) / H2O / L-ADE sistemine Bileşik 1 ve Bileşik 2 Schiff bazları eklendiğinde Bileşik 2'nin sarmal adım uzunluğunu Bileşik 1'e göre daha fazla artırdığı gözlendi. SDeS / Dek / H2O sistemine belirli oranlarda Na2SO4 eklenerek hazırlanan sıvı kristal sistem polarize mikroskopta incelendiğinde nematik disk faz dokusu gözlendi. SDeS / Dek / H2O / Na2SO4 sistemine optikçe etkin L-ADE eklenmesiyle nematik disk fazdan kolesterik disk faz hazırlandı. Hazırlanan kolesterik disk fazda optikçe etkin L-ADE miktarının artması ile sarmal adım uzunluğunun azaldığı belirlendi. Ayrıca SDeS / H2O / Na2SO4 sisteminde hazırlanan fazın nematik disk faz olduğu gözlendi. Bu sisteme L-ADE eklenmesiyle nematik faz elde edildi ve artan L-ADE miktarları ile lamel faz oluştuğu belirlendi. Bileşik 2'nin Bileşik 1'e göre SDeS / Dek / H2O / Na2SO4 / L-ADE sisteminde elde edilen kolesterik fazlarda, sarmal adım uzunluğunu daha çok kısalttığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, micellar cholesteric cylindrical and micelle cholesteric disc phases were induced from micelle nematic cylindrical and micelle nematic disc phases prepared with sodium dodecyl sulfate (SDeS) anionic bi-characterized molecule. The effect of optically active L-Alanine Hydrochloride Monodecylester (L-ADE) on helical stride length was determined. In order to examine the effect of thiophene-derived Schiff base compounds on the prepared cholesteric phases (1E,1'E)-N,N'-(Hexane-1,6-diamine)bis(1-(5-nitrothiophen-2-yl)methanimin (Compound 1) and (Z)-1-(5-nitrothiophen-2-yl)-N-(4-((E-(5-nitrothiophen-2-yl)methylene)amino)butyl)met- hanimine (Compound 2) were synthesized and their structures were characterized by FT-IR, UV-gb., 1H-NMR and 13C-NMR spectroscopies. When Compound 1 and Compound 2 Schiff bases were added to the SDeS / Decanol (Dek) / H2O / L-ADE system, it was observed that Compound 2 increased the helical stride length more than Compound 1. When the liquid crystal system prepared by adding Na2SO4 at certain rates to the SDeS / Dek / H2O system was examined under a polarized microscope, a nematic disc phase texture was observed. Cholesteric disc phase was prepared from nematic disc phase by adding optically active L-ADE to SDeS / Dek / H2O / Na2SO4 system. It was determined that the helical step length decreased with the increase in the amount of optically active L-ADE in the prepared cholesteric disc phase. In addition, it was observed that the phase prepared in the SDeS / H2O / Na2SO4 system was the nematic disk phase. By adding L-ADE to this system, nematic phase was obtained and it was determined that lamellar phase was formed with increasing L-ADE amounts. It was observed that Compound 2 shortened the helical step length more than Compound 1 in the cholesteric phases obtained in the SDeS / Dek / H2O / Na2SO4 / L-ADE system.